Cornelis Vreeswijk
Så. Jävla. Underbar.
Den här är fantastisk.
Sannerligen underbar låt.
Min favorit verkar inte finnas på tuben.
Desertören.
Citat från stratosfear
Sannerligen underbar låt.
Min favorit verkar inte finnas på tuben.
Desertören.
Letade efter Alices Snaps. Fanns inte heller. Tur att jag har allt på datorn, skivor och ipoden.
Alices Snaps har blivit totalt förstörd för mig.
Nice. Själv har jag bara två vinyler med Cornelis, "Visor, Svarta och Röda" och "Poem, Ballader och lite Blues".
Cornelis Wreeswijk - ballad om censuren <3
troligtvis det ända Sverige kan vara stolt över är geniet Cornelis Vreesvijk.
Brev från kolonien, turistens klagan och somliga går med trasiga skor är dom bästa enligt mig :)
skön snubbe
Citat från vivalabj
Brev från kolonien, turistens klagan och somliga går med trasiga skor är dom bästa enligt mig :)
Han avskydde själv att spela de två förstnämnda, eftersom de blev så populära. Och att personer som egentligen inte uppskattade hans musik påstådde att de gillade honom, när de bara lyssnade på dessa låtar, och hönan agda.
då det ändå verkar som den här tråden är igång igen så kan jag ju berätta en historia som Jack Vreeswijk berättade då jag såg honom live.
När Cornelis var liten så var dom väldigt fattiga. Den enda som hade en tandborste i huset var Cornelis pappa. Och Cornelis avunda honom såpass att han brukade smyga upp på kvällarna och borsta tänderna i smyg. Men en kväll så kom Cornelis far på han och då tog han ifrån tandborsten ur Cornelis händer, tröck upp den i röven och gnugga runt den lite och knäckte ur sig: Sådär gör jag varje kväll! La tandborsten i glaset vid handfatet och gick ut ur badrummet.
haha, åh<3
Min lärare spelade med honom. Så jävla avis.
Till Jack är underbar, tänk att få den skriven till en på sin 11-årsdag liksom!
"Jo Föralldel" är också helt underbar.
Jack har ju också spelat en del bra låtar, t. ex "Ballad om en Gammal Knarkare"
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet