Call of Duty: Black Ops 2
Citat från HC_Adrian
Citat från rokaRu
COD-serien har inte kommit med någonting nytt sedan COD 4 MW. Det är bara samma sak over and over again. Det enda jag kan skilja mellan de olika serierna är vapen, zombies i BO och killstreak.
De försöker mjölka en ko som har fått spenarna utslitna. Finns inget mer att se.
Vad spelar det för roll så länge de får in pengar ur hjärntvättade fans?
Citat från HC_Adrian
Citat från rokaRu
COD-serien har inte kommit med någonting nytt sedan COD 4 MW. Det är bara samma sak over and over again. Det enda jag kan skilja mellan de olika serierna är vapen, zombies i BO och killstreak.
De försöker mjölka en ko som har fått spenarna utslitna. Finns inget mer att se.
Du kanske inte vet om att det är Infinity Ward som alltid gör samma spel om och om igen?
Nu är det Treyarch som gör Black Ops 2.
Du kanske ska läsa på lite
Citat från albin
My bad.
Nog att det kanske är ett annat team som jobbar på BO-serien, men mina förväntningar är inte på topp må jag säga. Imo är BO inte alls bra. Det enda roliga var att spela med polare i zombie mod. Campaign var dock helt ok, multiplayern är en annan sak.
Har inte gillar CoD: MW-serien sen 1:an.
Men sen är det IW, jag avskyr IW, värdelöst företag. I min åsikt.
Men sen är det Treyarch som gör BO, vilket jag är glad över. Spelet var asbra, campaign iaf. MP var ingen särskild om du inte körde Wager-Match.
Men BO2 verkar bli grymt, längtar lite. Verkar bli bra!
Annars är jag inget stort fan av CoD, mer för BF. Eller, ja. Egentligen Mass Effect, Halo, TES, etc.
Men det är ju off-topic.
Verkar bli något bra iaf!
Det enda man ser är samma skit om och om igen
NEJ! Det var bättre förut, ändra ingenting
Alltså vafan, om ni aldrig kan bli nöjda varför orkar ni ens bry er då?
Citat från hXCHiKKEN
Det enda man ser är samma skit om och om igen
NEJ! Det var bättre förut, ändra ingenting
Alltså vafan, om ni aldrig kan bli nöjda varför orkar ni ens bry er då?
haha precis, om man har dom kraven så blir man ju aldrig nöjd :D
tycker treyarch gör helt rätt med BO2, och de småfegade lite med blackops, men tror de fått en hel del självsäkerhet efter att BO gick så mycket bättre än WAW, de börjar liksom bli mer fristående från IW och göra egna grejer med duktiga designers
Citat från absol
haha precis, om man har dom kraven så blir man ju aldrig nöjd :D
tycker treyarch gör helt rätt med BO2, och de småfegade lite med blackops, men tror de fått en hel del självsäkerhet efter att BO gick så mycket bättre än WAW, de börjar liksom bli mer fristående från IW och göra egna grejer med duktiga designers[/i]
^This. BO hade bra potential för att bli ett bra spel, det hade dock en hel del fel.
- Det var extremt dåligt optimerat. Grafiken var inte direkt topnotch. Och min dator som kan köra BF3 på High Klarade nätt o jämt av att köra BO på high. Sen är ju jag Hipster och kör med AMD/AMD setup, men det är en annan sak.
- Multiplayern hade segare spelstil än dem tidigare spelen, och systemet dem hade för att låsa upp cosmetcs var rätt bajs. men spelet var balanserat. Jag har kört alla codspel sen mw1 (Även mw1 promod) om man bortser från Mw3, och jag tycker att BO var det mest balanserade, om man bortsåg från snipers. Men det väger inte upp att man tröttnade på den sega spelstilen och bristen på Challenges.
-CoD Points, som jag syftade på ovan. Det förstörde hela känslan med att låsa upp saker. i MW-serien så var du tvungen att nöta med AK'n för att få Red Tiger och ett attachment till den. i BO räckte med att du betalade i CoD Points så fort du låste upp den så hade du vilket camo och vilket attachment du vill. gg.
- Att joina friends var skitjobbigt. Hade dem integrerat det mer in i steam hade det blivit så mycket bättre.
- You can't have RCXD without XD.
- 12Yearolds. 12Yearolds everywhere. Även om MWserien har ett värre fall av denna cancer, så var det inte så mycket bättre i BO1.
- Patcherna. Dem hade ett bra system för patcherna, dem lyssnade på playerbasen, dem gjorde det bästa dem kunde, och det var bra, om det inte hade tagit dem 100år att exempelvis nerfa AK74u som var lite OP med rätt perks och attachments.
- Det var lite tråkigt att bara kunna satsa 500codpoints i wager matches.
- Dem tog år och dar på sig att fixa Mod tools.
- Tyckte man bara om Zombies och ville ha nya maps var du tvungen att köpa ett Multiplayer Mappack. Gj.
Det finns fler fel med BO på PC, men dessa var de största.
Att Treyarch faktiskt experimenterar med nya saker med sina spel istället för att rida en död häst som IW gör, är det enda som får mig att ha något intresse för BO2. Dem kommer även utöka Zombies, vad jag har förstått av följande länk
http://www.egmnow.com/articles/news/activision-releases-first-black-ops-2-zombie-artwork-bring-your-shotgun/
Dem kommer även att gå över till Dx11(!), Visserligen är dem efter, men det är ett stort steg för att vara cod.
Kommer dock provspela det på på internetcafén innan jag köper, man vet aldrig vad som händer.
tror nya textur-metoden kommer göra susen (reveal mapping), samt HDR-lighting och dx11 :D
kommer göra en del epic videos när det kommer ut, typ som denna
Massor med videos
http://www.reddit.com/r/blackops2/comments/y6vk1/the_motherload_of_new_black_ops_2_gameplay_and/
Robert Downey Jr. O.o
Det kommer ut om 2 dagar nu. Ser grymt mycket bättre ut än BO. Spelar Treyarchs CoD serie mest p.g.a campaign och zombies, för jag älskar zombies! :D
spelat inatt, blev level 30, REJÄLT POSITIVT ÖVERRASKAD :D
musiken är riktigt nice, grafiken likaså, 2round DOM, balanserade vapen, flawless 120 fps, 80 fov (blir 90 senare enligt PCdev) samt nice killstreaks man kan chaina om man gör det nära objectives. Riktigt värt
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet