Blyg?
Jag är jätteblyg bland nya människor. Särskilt om det är flera stycken. Tycker att det är jävligt obehagligt och blir knallröd i ansiktet.
Jobbigt som in åt fan, då jag egentligen är jävligt social och helst har kompisar runt mig hela tiden.
Blyg runt alla förutom de jag känner väldigt bra!
1. Både bra och dåligt, men det beror på i vilket sammanhang..
2. Ibland, men oftas inte? Men det beror på om man är jättejätteblyg så kan det ju vara rätt så jobbigt
3. Ja, jag är väl blyg ibland..
4. När jag ska lära känna "nya" personer t.ex. Men der brukar gå över efter ett tag.. ;) Sen kan man ju vara jävligt nervös, men det är väl en annan grej..
blyg i början sen not anymooree...
fast nervositetn kan märkas på så sätt att jag drar extreeemt dåliga skämt.. för att undvika en awkward silence.. vilket det blir efter att man småfnittrat.. hrm..
är väldigt blyg D: men när jag väl typ börjar snacka med nya människor så funkar det rätt så bra
Va tycker ni om blyga personer? Om dom är jätte blyga så dom inte kan säga nåt, så tycker jag att det är irriterande. Sen om man är lite blyg så gör det inget, eller ah stör mig inte.
Är det dumt att vara blyg? Nej lol.
Är du blyg? Ja, eller asså.. jag är inte så blyg att om nån ny människa frågar nåt så svarar jag inte. Jag har bara svårt att typ gå fram och prata med nya människor, annars är det inga problem.
Var blyg när jag var yngre men nu är det tvärtom.
Jag var extremt blyg förr - nu är det mer så att jag inte riktigt vet vad jag ska säga och börjar prata om jättekonstiga saker. (En gång sa jag till en person jag inte kände så bra att jag hade ätit upp ett lipsyl en gång. Fast, hellre säga konstiga saker än att inte säga någonting tror jag.) Tycker dock fortfarande att det är jobbigt att åka buss, betala saker och vara i sociala sammanhang rent allmänt.
Va tycker ni om blyga personer?
Inget speciellt, det är bara att prata med dem så brukar det bli bättre :D
Är det dumt att vara blyg?
JA! Fy fan, iallafall för mig så gjorde min blyghet att jag mådde rätt dåligt ett tag ... :P
Är du blyg?
Inför vissa, men inte alls lika mycket nu som innan. Och de som jag inte är blyg hos kan typ inte tro att jag är väldigt blyg och tyst ibland och var det i bla skolan innan x)
Vad är du blyg för? (speciella folk?)
Vet inte. Kan inte förklara... Men folk som får mig att känna mig sämre än dem, typ...
Jag trodde jag var blyg men nu tror jag mer att jag är socially retarded.
Citat från Wikileaks
Var blyg när jag var yngre men nu är det tvärtom.
this pretty much
ja, jag e la rätt så blyg.. fast mest när jag umgås med "nya" personer och de e inget fel på blyga personer bara lite störande om man är så pass blyg att man nt kan stå för vad man vill och bara gör som alla andra
Jag är blyg. ^^
Jag tycker det är sött. Men jag tycker också synd om andra som kan bli handikappade i vardagen p.ga det.
Vad är du blyg för? (speciella folk?) Nytt folk eller folk jag inte har pratat med på länge. Även att prata med folk jag känner bland annat folk.
Jag är blyg för för nya människor jag inte känner mig trygg med och för alla människor som på något vis ger mig ångest, fast än de inte nödvändigt gjort mig något, eller fast än vi aldrig har delat en konkret händelse i det förflutna som ger ångest, och dessa människor kan jag inte riktigt sätta ord på, varför de ger mig ångest, jag drar mig undan bara.
Jag tycker lika illa om/tycker lika mycket om blyga människor som andra människor. Så länge man inte är superduperparaniodblyg, stannar hemma hela dagen osv (eller om man är tvärtom och måste prata heela tiden).
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet