Black Metal
Någon som har hört Sui Caedere? Rekommenderar. Thrène (y)
Fallen Angel Of Doom...
Citat från Caedere
Någon som har hört Sui Caedere? Rekommenderar. Thrène (y)[/i]
Nope aldrig hört talas om men det fanns en review på arkivet av en snubbe jag litar på när det gäller BM så jag ska komma ihåg detta.
Sen måste jag erkänna att jag har verkligen kommit in i Marduk nu. Min tidigare uppfattning om att det va mindless blasturbation är bortblåst. Visst är det mycket blast beats men det finns en hel del skitbra BM riff att hitta i deras skivor också. Det är bara Plague Angel jag inte har kommit in i än, World Funeral är mycket bättre.
Fy fan, ger mig gåshud och rysningar varje gång..
Detta är äkta kall och mörk norrländsk ondska.
Tag afsked till lifvet
För första ock sista gång
Ock velkomna Djefvulen
Till ditt hjerta
Ond Spiritism kan man sjunka jävligt djupt in i. Näe inte ikväll! Här spelas Iron Savior på hög volym, blir alltid glad av det.
Fyfan vad bra :o
Nån som tycker Immortal's senaste All Shall Fall är bra?
Jag tycker den är riktigt bra och länkar till en låt från plattan:
http://www.youtube.com/watch?v=uHSfRpyaIcI
Citat från KaptenSax
Citat från Muspelheim
Nån som tycker Immortal's senaste All Shall Fall är bra?
Nej, så himla tråkig i jämförelse med de tidiga.
Okej, varför tycker du det? :P
lyssnade igenom all shall fall för ett tag sen, gillar den heller inte.
Satt och lyssnade på Sorhin - Apokalypsens Ängel på vägen hem på bussen och kom fram till att det va den mest good-feeling BM skiva jag har hört. Nu är det Abigor - Nachthymnen istället, aningen mörkare.
För de som vill se/ville se Valkyria på Brother Tuck så avråder jag er att gå dit (ifall det inte redan har ägt rum dvs) och dra till Mosebacke den 28e december istället. De lirar med Death Metal banden Vicious Art, Desultory och Grave. Värt, I say.
"
På Scen:
20.00 VALKYRJA
Har en uppföljare på g som släpps på Metal Blade tidigt nästa år. Här ser vi äntligen bandet live. www.myspace.com/valkyrjaswe
21:00 VICIOUS ART
Kungarna av Stockholmsk death metal slår hårdare än någonsin. www.viciousart.se
22:00 DESULTORY
Med en ny skiva i bagaget är denna 20-åriga klassiker mer intressant än någonsin.
www.myspace.com/desultoryofficial
23:00 GRAVE
Tomtens hårdaste paket! Som avslutning på en lång europturné med NILE intar här veteranerna i ett av genrens absolut äldsta band återigen Mosebackes scen.
www.grave.se
Åldersgräns 18 år (gäller även i målsmans sällskap), förköpsbiljetter 150:- + service avgifter. I dörren 200:- "
VAFAN?!??! Hoppas som fan att jag hinner hem från syrran till det där! Desultory för fan!!!
Citat från Muspelheim
Nån som tycker Immortal's senaste All Shall Fall är bra?
Jag tycker den är riktigt bra och länkar till en låt från plattan:
http://www.youtube.com/watch?v=uHSfRpyaIcI
Jävligt bra platta, sjukt annorlunda jämfört med gamla men jag gillar det nya mer "välproducerade" soundet, samma känsla varje fall. :)
Immortal ska inte ha skrammel-produktion tycker jag, det är Darkthrones grej.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet