Black Metal
Det är ju oftast frakten som ställer till det. Vinyler är tunga och dyrare att frakta, men i övrigt är det ingen direkt prisskillnad. Och man får ju så mycket mer för pengarna. Att det är lite omständigare stämmer förvisso när man måste vända/byta, men så djävla jobbigt är det inte. Lyssnar man på vinyl så lyssnar man aktivt.
Hmm, har endast köpt vinyler direkt från affären så jag vet inte hur det är med frakt...Nästa gång jag får stålar så ska jag köpa en del plattor från nätet dock...Får se hur det blir
Hur stort man än bor så går det ju inte att förneka att de tar mer plats än en cd-skiva. För mig som lever på en rätt så liten yta är det en rätt så avgörande faktor.
Det omständiga ligger väl mer i att gå upp och vända på plattan. Är precis lika irriterande som att behöva byta disketter till gamla DOS-lir i mina ögon.
Ja plastfickor köper jag till all vinyler som jag är rädd om. Loppmarknadsfynd och liknande gör mig inte så mycket om de fodralen repas. Förutsatt hur de ser ut från början vill säga.
Har aldrig varit med om att en vinylutgåva varit billigare eller i samma prisklass där jag tittat. Brukar alltid vara minst 20-40 kronor dyrare. Om det är en lökig "specialutgåva" kan det ju till och med vara fråga om hundralappar. Sen att det finns cd-skivor som är lika dyra brukar bero på samma sak. Att det är nån idiotisk begränsad utgåva där man får en massa bråte på köpet.
Jag personligen köper nästan bara vinyler som är relativt svåra att få tag på så jag vill gärna ha en backup på den. För mig är det absolut en nackdel.
Bättre ljud tycker jag inte. Snarare tvärt om. beror först och främst på hur skivan är mixad och inte på formatet. Vilka högtalare och vilken sorts ljudanläggning du har är väl det som gör mest. Kan gå med på att vinyler har ett lite basigare ljud. Men att det är bättre över huvud taget kan jag inte hålla med om.
Det finns inga skivbutiker här. Åhlens har något fjantigt poputbud kvar, men i övrigt har de rensat skivavdelningen.
Sedan har vi en dassig butik i närheten av mitt bostadsområde, där det dyker upp något halvintressant ibland.
Tycker man att CD låter bättre än vinyl måste man ha dålig hörsel.
Se och lär: http://i.imgur.com/WrJgm.jpg
Ah jo...Brukar väl gå till sound polution för att se om dom får nå nytt i vinylstället
Repulsive records la ner för inte så längesen och blev endast e-handel. Synd, det var där jag köpte min första vinyl...Sepulturas Beneath The Remains. Första utgåvan
Kan väl knappast säga att det där kladdet övertygade mig till någonting. Att säga att vinyl låter bättre känns bara som en nödlögn för att hålla ett dött format vid liv. Men men, skit samma. Uppenbarligen kommer vi ingen vart med varandra.
Holland ja
Köpte en Deathcrush LP signerad av Attila för ynka 300 kr, inte särskilt dyrt.
Citat från Lethargus
Köpte en Deathcrush LP signerad av Attila för ynka 300 kr, inte särskilt dyrt.
Verkligen inte. Fast känns lite fel att han signerar den när han inte var med och spelade på den.
Men vad fan, dumt att klaga.
Hmm...Borde signat Mysteriis Dom Sathanas
Citat från Caligola
Citat från Lethargus
Köpte en Deathcrush LP signerad av Attila för ynka 300 kr, inte särskilt dyrt.
Verkligen inte. Fast känns lite fel att han signerar den när han inte var med och spelade på den.
Men vad fan, dumt att klaga.
haha, tänkte detsamma. Dock så gör det inte mig något, tyckte ändå att Attila var bästa sångaren.
Bra jävla musik.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet