Black Metal
Båda evenemangen ser lockande ut, men vissa av oss gillar inte att lämna hemmet.
Edit: skippade till och med watain i hultsfred vilket jag ångrar lite.
edit2: ganska mycket.
edit3: mycket.
edit4: ja
Men jag tycker att Mayhem borde ge sig och göra något annat.
Citat från Executioner:
Men jag tycker att Mayhem borde ge sig och göra något annat.
Exakt min tanke.
>"Hörni grabbar, vi gör en spelning i Norrköping och spelar endast igenom "De Mysteriis Dom Sathanas" och aldrig mer därefter"
>*Efter spelningen har avklarats*
>"Äh vad fan grabbar det här var ju guld! Vi gör om detta nästa år och nästnästa år också!"
Mayhem, get your shit together...
Kanske lite uttjatad åsikt, men de borde lagt ner när Euronymous dog.
Dör Necrobutcher så lär Mayhem garanterat gå i graven. Eller inte.
Tog bara extremt många år och asdåliga skivor för dom att fatta att deras fans gillar bara en hel skiva och en EP.
Bra att dom spelar bara den nu iaf.
ni e seriefigurer
Jag har allt bokat till festivalen i Reykjavik, ska bli sinnessjukt.
För min del skulle dem kunna avboka alla utländska band, kanske inte Mgla då, men resterande del, fuck 'em.
Svartidauði och Mgla är väl bra men resten känns ju som utfyllnad, väldigt få bm-festivaler har hög standard rakt igenom.
Det är i princip kärnan av hela den Isländska black metal-scenen, jag tycker att det var jävligt uppfriskande med en nischad festival som inte är centrerad runt Terratur possessions-grabbarna och deras kuksugarcirkel (inget illa menat egentligen, men är så jävla trött på att se samma jävla band på alla jävla festivaler, hela jävla tiden).
Kul att se en schysst festival med nyare band och mycket unga musiker. Jag skulle vilja påstå att denna lineup är bland det mest kvalitativa jag sett på länge, kan bero på att Isländsk BM gör min fitta våt som ankfötter.
Nu har jag ingen större kolla på Isländska banden men det känns ju rent spontant att det borde ju vara så att alla har spelat nån gång i alla band, hur många Bm-musiker kan det finnas på den där lilla plätten egentligen?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet