Black Metal
Tvekar verkligen på att MLO ville marknadsföra sin organisation genom musik och därigenom rekrytera människor.
Eller vad vet jag, E.A Koetting kanske drev MLO back in the days.
Det där låter mest som skitsnack om en död individ om jag skall vara ärlig. Så han gav sig själv ordern då? Din källa är icke-trovärdig. Skall ringa Set nu och fråga hur det ligger till :///
"Set Teitan"-booty call.
Citat från CharlesKattmat
"Set Teitan"-booty call.
Haha! Har faktiskt hans nummer på mobilens samtalslista, eller det han använde just då.
Han kände ju Jon bäst, kul att höra hans version av det hela. :-)
XEPER-I-APEP
Jag syftar ju inte direkt att dom syftade på någon form av mass-rekrytering.
Man ville sprida budskapet till fler bara och eftersom att melodeath var mer populärt så var det ett mer logiskt val.
Min källa är väldigt trovärdig, men jag förstår att det inte blir lätt att bevisa utan att nämna några namn.
Han upptagen för tillfället, han o Erik har förställning just nu.
Men för att återgå till ämnet Blackmetal.
Är det nån mer som lyssnar på Hecate Enthroned?
Fuck... Stockholmsspelningen är idag va?
Hade vart kul att se In Solitude igen.. sparkade sönder två tår förra gången..
Nej droppa namn, kanske är bögen som blev kickad för att han ej dyrkade döden!
Dissection var väl dock melodiska långt innan Reinkaos.
Inte för att vara hans omsäger att vi inte är OT, men det här är väl ändå väldigt black metal-relaterat och hör därför hemma här?
Och förövrigt, nej, Hecate Enthroned lät inge vidare, sången låter som Dani Filth live (and that's sayin' something).
Ja men dom lät ju inte melodeath. Om något var dom väl typ "meloblack" om man nu kan säga så.
Nej jag nämner inga namn.
Det var någon som kände Jon. Nu tänker jag släppa det här ämnet för jag vill helt undvika att förstöra legender och slippa onödigt bråk.
Citat från CharlesKattmat
Inte för att vara hans omsäger att vi inte är OT, men det här är väl ändå väldigt black metal-relaterat och hör därför hemma här?
Och förövrigt, nej, Hecate Enthroned lät inge vidare, sången låter som Dani Filth live (and that's sayin' something).
Ja han som sjunger lärde Danny-boy att sjunga när han började lira gura i CoF.
Ja och alla mina källor säger att det där är rent skitsnack.
Jag kan namnge mina, men det kommer se ut som ytterligare namedropping. :PpPPp
Är det någon som ska på Trident i Göteborg på lördag?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet