Behöver tips på BRA långa RPG's
Letar efter ett rpg som man kan sitta och marathonspela.
Saker som krävs är bra skriven story och helst nyare grafik men är öpen för äldre titlar också!
Fable?
Chrono Trigger?
Wasteland 2 är rätt långt.
Deus ex: Human revolution
ca 20 timmar långt, fps cyberpunk, jävligt bra story och fint dessutom, kan rekomendera starkt om du känner att det är din grej.
Sen finns föregångaren titlad "deus ex" som är ca 10 år äldre, det kommer en remaster på det spelet inom en snar framtid så jag hade väntat.
The witcher 1 & 2
Högfantasy, 1an tog jag personligen på 40 timmar, 2an på ca 20 (men det har mer replayability)
båda spelen har bra story, 1ans combat är förjävlig och förstör NÄSTAN spelet, men om du inte hakar upp dig på det så kan jag rekomendera.
2an faller bara kort på att det är... ja kort, men det säger mer om hur bra det är i mina ögon.
fallout 3/new vegas ksk??
Xenoblade Chronicles
kom igenom ca halva, tog mig 30 timmar.. Sen blev jag av med min sparfil :(
Till Wii dock, kommer en hd remake till N3ds om ca 2 månader, går annars att emulera.
The Witcher 2, Dragon Age: Origins, Dragon Age: Inquisition, The Elder Scrolls II: Daggerfall, The Elder Scrolls III: Morrowind, Fallout: New Vegas. Även första Mass Effect om action/rpg-fusioner funkar.
blir ju rätt så sugen på dem flesta här, har redan testar flera av dem men aldrig riktigt fastnat för dem, kanske borde ge elder scrolls serien/ dragon age serien en chans, har ju redan sjukligt många timmar i skyrim så.. :D ska dock nämna att jag äger ingen konsol förutom ett xbox som jag enbart använt till guitar hero och street fighter.
klarade ut fallout 3 och new vegas för flera år sedan, kanske borde titta till dem igen och se om jag fastnar för dem :P
Testade deus ex: human revolution och fastnade inte för det så mja..
ska ge dem förslagen som jag inte testat ännu en titt, kom gärna med mer förslag! :)
Nya eller gamla spel?
Golden Sun, Secret of Mana, Chrono Trigger, Lufia, Fallout 1/2, neverwinter nights osv osv
RPG till Snes är fortfarande bäst.
Dragon age: inquisition överraskade mig.
Annars är the witcher 3 något att hypa inför!
Du fråga men. Har du spelat Assassins creed? (Alla bör ha gjort det. därav dum fråga )
Dark Souls 2 är ganska långt med DLC.
Blir också längre ju sämre du är.
har spelat assassin's creed black flag, kom upp i 93% så det gillade jag, dock är alla andra skräp imo.
har försökt ge mig på dark souls 1 & 2 men ah.. :D
Divinity: Original Sin är mysigt, går att marathonspela ganska duktigt.
http://store.steampowered.com/app/230230/
Annars är Shadowrun Returns + dess DLC Dragonfall väldigt bra. Isometrisk vy, charmiga karaktärer och dialoger med turn based combat i en cyberpunk/fantasy värld. Typ Neuromancer korsat med Sagan om ringen. :)
http://store.steampowered.com/app/234650/
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet