Battlefield 3
Föredrar själv L96.
leblackdragon? Nej, inte direkt. Han kritiserar EA/DICE sätt att göra spelet på och påstår att de har gjort ett dåligt jobb för deras s.k. största titel.[/i]
Fast, det är ju det han inte skriver.
"you have (just like your game) devolved into amateur, sub-standard games makers with the best visuals possible. Your game, like the community you're adopting is sickening."
Han skriver raka motsatsen.
"... and here I thought I was finally going to experience a Battlefield title in it's full glory on a PC!"[/i]
Klagomål
1. "Even your most promising sound department took time off while doing BF3"
BF3 har i princip de bästa ljudeffekterna i något spel jag någonsin spelat
2. "Your vehicles handle worse than C64 games done over a weekend."
Jag tycker dom fungerar helt ok, lite buggiga över stenig mark, annars inga problem.
3. "Your game is as over-complicated as it is abusable."
Att det är komplicerat ger bara spelet mer karaktär. Jag är trött på simpla småbarns shooters, så lite svårare spel gör det bara mer njutbart.
4. "Idiotic sun glare."
Personligen ser jag inga problem med sun glares då det bara ger en fler taktiska alternativ, som att "flyga in i solen" eller ställa en tank där solen ligger mot horisonten för att gömma sig etc
5. "Overkill contrast."
Kontrasten gör det svårare att hitta folk, vilket gör det lättare att gömma sig, vilket leder till mer smyg och taktik än bara springa och skjuta.
6. "Insta-kills."
Headshots och Close Range Shotguns. Det är rätt självklart att man dör då.
7. "Jets that do insta 180's."
Aaah, fast nej.
8. "Jets that can brake to a halt to end up behind you."
Correct me if I'm wrong, men man kunde väl göra liknande saker i BF2?
9. "Jets after getting disabled maneuver perfectly behind you and gun you down."
Då är piloten helt enkelt jävligt duktig, nothing else.
10. "Disabling... yet another brilliant design decision!"
Ja det tycker jag väl att det är. Man får helt enkelt kämpa för att inte rusha in och bli dödad direkt.
11. "Cheaters/Cheaters who can hide their names."
Fast det är ju inte precis som att EA/Dice har programmerat in fusken åt fuskarna.
This is just dumbfuckery. Och Dice arbetar aktivt med att stänga av och utreda fusk och fuskare.
12. "Unbalanced, OP, unordered unlock items."
Some are OP some are not. Så är det alltid, därför finns balance patcher.
13. "Auto-Drama-Queen-Taunt (GRENAAAADE, MAN DOOOWWNNN!!)"
Ger en känsla av inlevelse och helt enkelt gör det till ett, för mig, bättre spel.
14. "A bullet to the foot takes the same damage as a bullet to the stomatch/legs/arms/hands/back&pelvis"
I'd like to see proof of this.
15. "No Battlerecorder"
Behöver vi ens en? Och vill man spela in kan man lika gärna använda Fraps eller liknande.
16. "Dont forget about the suppression effect.
It only rewards players with bad aim & punishes those with good aim.....Its seriously kills gunplay & any fun in shootouts, its a nooby crutch skill leveller."
Skitsnack. Suppressioneffekten är, om något, för vek. På tok för många gånger blir jag skjuten när jag suppressar någon. Kommer en vägg med bly mot dig, då jävlar gömmer man sig.. Man har på tok för lite att förlora för att suppression ska vara effektivt.
17. "... and here I thought I was finally going to experience a Battlefield title in it's full glory on a PC!
Console shooter games are reaching perfection while these so-called PC developers can't even get their act straight with the limitless resources under their command."
"I was talking about Halo, Killzone, CoD, Crysis 2, GoW, UC, etc... They've reached a level of almost perfection in ease of use, features, seemless gameplay, interface, party integration, etc... where's BF from all of that? NO where! "
Alla dessa har mindless run n gun gameplay... Nuff said
+1 bloodbath.
Ända dryga är mortars, om de finns kvar, slutade nästan spela pga. skiten
Citat från BloodBath
------------------
[Var tvungen att ta bort listan due to begränsning av antal tecken, men kolla på listan i ditt inlägg istället!]
Jag håller med honom på vissa punkter och på andra håller jag med dig. Eftersom du gjorde en lista på de du tycker är viktigt kan jag ju lika gärna följa samma mall och gå igenom vad jag tycker om de punkterna du tyckte var viktiga!
Bra att tillägga, utan att egentligen försvara honom, är att han precis som så många andra på sidan har inte åsikterna för att de inte tycker om Battlefield utan för att de faktiskt tycker om Battlefield. De tycker att DICE har levererat ett spel som egentligen är broken och de features som det har är inte tillräckligt genomarbetade. Med det sagt så föredrar de, inkl. jag själv, inte ett run-n-gun spel utan snarare ett Battlefield som har fulländade features och som är balanserat.
Man kan hävda att balansen korregeras i balanspatcher men att döma utifrån tidigare patcher är det lätt så att ett OP vapen blir nerfat till grus samtidigt som ett annat vapen som var grus blir buffat till OP. DICE verkar ha väldigt svårt för att hitta mellanlägen.
Ok, då kör vi på listan!
1) BF3 har absolut INTE de bästa ljuden man kan hitta. Autenciteten på ljuden och hur äkta de låter må kanske överrensstämma med verkligheten, om än en hel del vapen låter alldeles för fjantigt om man jämför med deras verklighetsmotsvarighet. Det finns heller inga fotsteg i ett så kallat kompetetivt spel vilket är mycket förbryllande. Tanksens ljudvolym när man är utanför dem kan jämföras med en gräsklippare då man inte hör tanksen förräns de är 10 meter bort. Dessutom låter de fruktansvärt lite när de skjuter och ibland när man blir träffad av ett tankskott poppar det bara till som det gör när ett sniperskott flyger förbi. Man kan ju tycka att det borde vara en viss skillnad på ett 120mm skott och ett .368 skott (har för mig att detta var kalibern på M98B).
2) Nja, de funkar inte helt ok tycker jag. Helikoptrarna verkar flyga med en blytyngd då de inte kan vinklas mer än 90 grader. Tanksen börjar sladda okontrollerat om man råkar köra på en liten kant med 'boosten' aktiverad. Jeeparna hoppar och far som bara den. MAVen derpar ur totalt så fort den råkar nudda någonting. Jetsen har alldeles för hög roll-sens och MAA/SAA tornen är alldeles för sega.
3) Håller med, mer komplicerat är bättre. Jag vet däremot inte vad han menar med komplicerat när det kommer till BF3 då det är väldigt casual jämförelsevis.
4) Sun glaren är alldeles för stark, det kan ju ge som du säger ett visst taktiskt element men som den är just nu är den alldeles för stark. Det taktiska elementet kan kvarstå även om man gör glaren mindre.
5) Att springa omkring och gömma sig är inte nödvändigtvis den raka motsatsen till ett run-n-gun spel. Jämför det med hardcore TDM i CoD. Alla campade som bara den så det var inte ens kul att spela och ändå är CoD ett run-n-gun spel. Om vi förstorar upp det till CQL-size banor i BF3 så kan jag ju direkt säga att det kommer bli en långdragen match. Bättre att använda sig att foliage än kontrast om man vill kunna gömma sig.
6) Han talar om instakills p.g.a. nätkoden skulle jag tro. Du vet när du hör någon skjuta och helt plötsligt dör du, utan att ha fått någon träffindikator.
7) Nej, det vet jag inte vad han snackar om.
8) Vet inte om man kunde göra så i BF2, men jag ser inte något problem med just den funktionen i BF3. Självklart åker du om ett flygplan som flyger långsammare. Däremot blir det bara löjligt när flygplanet svävar fast det står still, du vet när man sänker farten till typ 0 och flygplanet bara ligger i luften?
9) Agreed, då är han bra.
10) Ja, disabling per se är ganska intressant. Däremot är detta ett ypperligt exempel på en feature DICE har implementerat som de inte har gjort "klart". Det blev bättre med senaste patchen, då alla fordon inte blir disablade vid samma procent men de har fortfarande en bit att gå vad gäller logisk balans. Jag menar.. en ATGM på en jeep borde göra mer skada än den gör nu...
11) Håller med, det är ju iaf inte lika farligt som i APB originalsläpp.
12) Här går vi tillbaka till det där med att DICE har svårt för gråzoner. De har en viss förmåga att antingen övernerfa eller överbuffa ett item.
13) Skitdåligt tycker jag. Detta uppmuntrar inte det där smygaspelet som du strävade efter. Tänk dig själv att kniva sönder ett staket för att kunna kniva en person på andra sidan, varav din karaktär skriker. Eller när du smyger dig upp på en fiende och han kastar en granat och din karaktär skriker. Fruktansvärt löjligt. Cool feature, men den behöver mer jobb på sig.
14) Det är faktiskt fel, såg någon damage chart (om den nu var autentisk vetefan) där det stod att multipliern för damage är 90% i benen, 100% i överkroppen och 200% i huvudet.
15) Det behöver vi, även om man kan göra filmer direkt i spelet så underlättar det att kunna spela in genom ett förinspelat program. Sen är Battlerecorder likadant som Replay-systemet för SC2. Om man nu gör något riktigt häftigt så sparas det automatiskt snarare än att du måste råka ha igång fraps och du kan dessutom se samma händelse från olika vinklar. Battlerecorder inkluderar även freelook och spectator flight, vilket inte riktigt finns i spelet.
16) Håller med dig, om den ska finnas bör den vara mycket mer märkbar. Vad de däremot har failat på är att suppressiontaktik automatiskt gör sönder accuracy-statsen.
17) Nja, nuff said vet jag inte. Det han försöker att understryka är att alla dessa spel har en specialisering. De gör en grej och de gör det bra. BF3 försöker att göra allt bra snarare än en grej bra vilket gör att spelet inte uppnår samma sorts kvalité när det kommer till genomarbetat gameplay.
Så är det iaf jag tycker om det hela!
Undrar vad som har hänt med Party-joinen. Någon som har en aning?
Mitt origin och battlelog slutade krångla för en vecka sedan! Det uppskattar jag liiiite lite.
föredrar m40a5 över sv-98 anyday. men m98b (rätt namn?) kan vara bra ibland med. var med i en match med nån kille från plutonen på andra laget som använde den på canals. dödade honom och fortsatt döda honom och hans team med hans m98b x) good times
Det jag absolut hatar med Battlefield är inte misslyckandet i själva spelet utan tekniskt sett. Jag hatar att det ska vara så svårt att starta ett jävla spel utan problem. 3/10 så startar spelet för mig, antingen så startar det inte alls, eller så startar det men fryser. Sen är det här att man måste starta ifrån battlelog. Varför i helvete då? Det finns en ikon på skrivbordet som inte har någon funktion sen finns Origin, varför inte kunna starta det i Origin som i Steam? Alltså att man kommer till en meny som i andra Battlefield spel. då hade vi kanske sluppit de flesta kraschar.
Citat från absol
föredrar m40a5 över sv-98 anyday. men m98b (rätt namn?) kan vara bra ibland med. var med i en match med nån kille från plutonen på andra laget som använde den på canals. dödade honom och fortsatt döda honom och hans team med hans m98b x) good times
M98B är ett vapen som sitter på en tank (vet dock inte vilken) :)
Citat från FuckMyToazt
Citat från absol
föredrar m40a5 över sv-98 anyday. men m98b (rätt namn?) kan vara bra ibland med. var med i en match med nån kille från plutonen på andra laget som använde den på canals. dödade honom och fortsatt döda honom och hans team med hans m98b x) good times
M98B är ett vapen som sitter på en tank (vet dock inte vilken) :)
O_o
Citat från FuckMyToazt
M98B är ett vapen som sitter på en tank (vet dock inte vilken) :)
"M98B
A precision tactical rifle, the M98B was uniquely developed from the ground up as a Bolt-Action Sniper Rifle. Firing the .338 Magnum round from a detachable box magazine the M98B is capable of impressive accuracy and great stopping power even at extreme ranges. The M98B is currently being evaluated by US SOCOM in a modified form. The M98B is equipped with a Rifle Scope (8x)."
Citat från iDelete
Citat från FuckMyToazt
M98B är ett vapen som sitter på en tank (vet dock inte vilken) :)
"M98B
A precision tactical rifle, the M98B was uniquely developed from the ground up as a Bolt-Action Sniper Rifle. Firing the .338 Magnum round from a detachable box magazine the M98B is capable of impressive accuracy and great stopping power even at extreme ranges. The M98B is currently being evaluated by US SOCOM in a modified form. The M98B is equipped with a Rifle Scope (8x)."
Citat från Sacrifize
Citat från FuckMyToazt
Citat från absol
föredrar m40a5 över sv-98 anyday. men m98b (rätt namn?) kan vara bra ibland med. var med i en match med nån kille från plutonen på andra laget som använde den på canals. dödade honom och fortsatt döda honom och hans team med hans m98b x) good times
M98B är ett vapen som sitter på en tank (vet dock inte vilken) :)
O_o
._. Me-men vad tänkte jag på då? D:
Jag idiotförklarade just mig själv...
haha :c ja jag hade tur att jag kom ihåg namnet för det var länge sen jag spelade
Citat från FuckMyToazt
._. Me-men vad tänkte jag på då? D:
Jag idiotförklarade just mig själv...
http://en.wikipedia.org/wiki/M2_Browning
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet