Bästa filmen?
50/50, 500 days of summer, warrior, drive, superbad, hot rod, napoleon dynamite
Blade Runner. Anledningen till varför ingen film kan toppa den är för att det inte finns någon annan film med ett sådant atmosfäriskt innehåll att det fängslar en helt och hållet. Final cut-versionen står helt överlägset över all CGI-bullshit i de scifi-filmer som Hollywood bajsar ut i allt snabbare takt nuförtiden.
V for Vendetta.
Citat från neonskyltar
Control
Girl Interrupted
bästa.
This
och Donnie Darko, Star Wars IV - VI, och Ivan's Childhood
The Good, The Bad and The Ugly slår alla filmer med hästlängder.
Donnie Darko är också en riktigt frän film, tankeväckande minst sagt.
Das Boot är iaf den bästa ubåtsfilmen som gjorts. MÄSTERVERK.
Egentligen förtjänar ni det inte, men ok, varsågoda:
Finns många bra men Seven ligger högt upp.
Töntig som jag är älskar jag hästfilmer, gillar Flicka och Hidalgo väldigt mycket.
Mortal Kombat Annihilation.
Än så länge har jag inte sett något som kan toppa Der Siebente Kontinent av Michael Haneke, så ja. Den.
Da Vinci Koden
The Last Samurai
För mig delas topplistan av de klassiska Disneyfilmerna. Finns inget så underbart som att rymma tillbaka till sin barndoms bästa stunder.
Men vad gäller "vanliga" filmer så ligger nog klichéerna först. Forrest Gump, Titanic, Cast Away, Schindler's List, osv. Har nog ingen all time favorite.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet