Basisttråden!
Såg att det inte fanns en så ni som spelar bas bara skriv! :D
Vad har ni för modell?
Hur länge har ni spelat?
Vilken är eran favorit modell/vilken vill ni ha?
har ni några effekter/pedaler?
Spelar ni med eller utan plektrum?
Jag har ju då spelat i ca 4-5 år och har en B.C. Rich Warlock. Tänker köpa en ESP LTD F-104 nu efter sommaren, så favorit modellen är ju helt klart BC Rich och ESP :) hade en squire men tröttnade fort på den. Jag har inte pedaler än men vill gärna ha e som ger ett tungt ljud ;) tips?
Använder oftast medium plektrum men spelar även med fingrarna (måste säga att jag är rätt snabb med dom lol)
så sätt igång nu! :)
Jag har en warwick corvette rockbass. Spelat i ca 3 år kanske. Inte alltid jätteaktivt. Warwick är det jag känner mig mest bekväm med. Har både en bas och stärkare som jag kör på av märket warwick och det är rätt jävla bra. Har två pedaler, Bosspedaler, en Overdrive och en Compression/Sustainer. Ska köpa en delay så snart som möjligt.
Plektrum och fingrar, beror på vad för musik jag spelar. Ifall jag nu ska ha igång overdriven och köra igång i crustbandet så tar jag nog plektrum. Råare så.
Vad menar du med tungt ljud? Vill du ha en rå dist eller?
har också nedstämd för tungt ljud, Boss pedalerna är ju jävligt grymma men jag har aldrig provat bass equalizer eller overdrive, får prova dom,tack :)
Hatar dock Boss för att man måste ha deras svindyra adaptorer o pilla med.
har nån av er provat Zoom B1X?
jag spelar, har hemmabygd och är ascool. självlärd och grym. typ.
utan effekter, pedaler, plektrum eller sån jävla skit.
Nej.
Det vet jag ingenting om, vet bara att Boss adaptorer är det eftersom på andra jag använt har jag inte behövt använda ett speciellt märke.
http://www.emocore.se/?sida=galleri&user=Kazmaft&bild=44743
Spelat ca 4 år nu tror jag.
Distpedal, använder dock nästan aldrig "/
Både och, mestadels med plektrum, men även utan :)
Jag spelar inte.
Men jag tycker att basister är skit sexiga.
:$
Jag har en F-155a ,snart
spelat sen 27juli - 08
jag gillar F-155an 8D
jag har en Zoom
utan,förfan
Har bara spelat bas 1 gång, å det va under ett skolprojekt, det va kul ;d
Citat från Avfall
Hatar dock Boss för att man måste ha deras svindyra adaptorer o pilla med.
det behöver man inte, jag har en clas ohlsson-adapter för 49 spänn och den har hållit på scen och i hemmet i ett halvår nu. de har bara skrivit det där typ "only use boss-adaptors" för att tjäna pengar
har ett Squier Affinity Precisionsbaspaket
precis börjat.. men körde lite i skolan
vill ha en Epiphone Thunderbird IV - Vintage Sunburst
har inga effekter/pedaler
o jag kör utan plektrum
Har spelat bas nästan ett år nu, vet inte vilken modell min bas är för det står ingenting (skitskumt kan jag säga).
Vill ha ESP RF-00, sjukt snygg men dyr >.<
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet