Atlantis - Myt eller verklighet?
En fråga som kan förändra våran syn på historian.
Atlantis(Väster om Kanarieöarna) och Yonaguni(Öst)
1985 hittades denna underjordiska stad på ungefär 100 fots djup utanför Okinawa, Japan.
Om verkligheten i Atlantis hypotes kan visas vara sann, kommer detta att få märkliga konsekvenser:
(A) för vår syn på mänsklighetens historia;
(B) för vår värld-bild och bilden av människan.
Enligt den etablerade perspektiv vi möter på stenåldern, med fiskare och jägare, med enkla verktyg, när vi går tillbaka 12 000 år i tiden.
källa: http://www.qikrux.com/atlantis_according_to_lindstrom.htm
De påstått artificiella undervattenskonstruktioner (ett stort stenmonument, fem mindre) som skall ha byggts för ca; 8 - 12 000 år sedan och sedan sjunkit pga. smältvattnet efter istidens slut, eller förskjutningar i landmassorna, eller efter en okänd stor katastrof. Forskningen kring undervattenskonstruktionen, som upptäcktes 1985, leds av professor Masaaki Kimura.
Ett av monumentet, kallad "Sköldpaddan"
En japansk dykare vid namn Kihachiro Aratake stötte av en slump på ett stort stenmonument år 1985. Huvudkonstruktionen (180 meter lång, 135 meter bred, 30 meter hög), belägen 18-30 meter under vattenytan i strömt vatten, består av något som kan liknas vid en stor stengrund (har liknats vid en ziggurat); man tror sig ha identifierat med trappor, terrasser, 2 meter djupa stolphål m.m. i det skifferartade stenmaterialet. De trappliknande "Väggarna är släta och ser ofta geometriskt korrekta och uttänkta ut - vilket bidragit till misstanken att konstruktionen är artificiell (människotillverkad). Man har hittills inte påträffat några redskap med vilka stenmassorna skulle ha kunnat formas med, men Professor Kimura säger sig ha upptäckt flera hack i stenväggarna som tyder på mänsklig inverkan. Runtomkring det största stenmonumentet har man även funnit 5 mindre konstruktioner som har samma struktur som huvudmonumentet.
källa: http://sv.wikipedia.org/wiki/Yonaguni
Vad tror ni angående detta? Diskutera!
Vet inte riktigt vad jag tror och anser om saken mer än att det är ett väldigt intressant ämne som jag tänker forska lite djupare i!
vet inte, orkar inte riktigt bry mig.
Helt galet spännande!
Det verkar ha funnits ett tiotals städer som har drabbats av förskjutningar. Man påstår att Atlantis har funnits både vid Santorini, Grekland och vid Yucatanhalvön, Mexiko. Men även vid Kanarieöarna.
Alltså, egentligen så vore det ju inte alltför konstigt om det vore sant. Det är ju ingen som kan veta med 100% säkerhet vad som hände för tusen år sedan liksom.
Kidcrash, precis.
Dem har hittat många fler föremål som tyder på att vi människor inte kan ha kommit från apan.
Läste i någon bok om bland annat en kristall-liknande skalle som var så perfekt skapad att den antagligen inte ens skulle kunna göras med den utrustningen vi har idag.
Jag tror definitivt att Atlantis verkligen funnits.
Citat från enculer
Kidcrash, precis.
Dem har hittat många fler föremål som tyder på att vi människor inte kan ha kommit från apan.
Läste i någon bok om bland annat en kristall-liknande skalle som var så perfekt skapad att den antagligen inte ens skulle kunna göras med den utrustningen vi har idag.
Jag tror definitivt att Atlantis verkligen funnits.
Jag har en bok hemma om just dessa skallar, rekommenderas varmt!
Skriven av Däniken, otroligt instressanta.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Erich_von_D%C3%A4niken
Citat från Kidcrash
Jag har en bok hemma om just dessa skallar, rekommenderas varmt!
Skriven av Däniken, otroligt instressanta.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Erich_von_D%C3%A4niken[/i]
Tack för tipset, den vill jag helt klart läsa.
Dock är den skallen bara en av saker som hittats.
Dem har ju också hittat en enorm "boll" gjord av granit i Costa Rica, fast det finns hur mycket saker som helst som tyder på att den historian vi lärt oss i t.ex skolan inte är så rimlig.
Spännande är det i alla fall!
Jag har läst boken Atlantis according to lindstrom! :D
Tror på det faktiskt.
inte dock som vissa tror att det är magiskt och crap.
utan mer att vattnet måste ha stigit så mycket att denna stad drunknade under vatten och alla människor dog ut,
vissa kanske han fly, men är döda nu idag.
Typ Titanic.
Verklighet till vis del skulle man ju kunna säga.
Det är ju inte alls helt omöjligt att det finns städer som sjunkit ner i havet pga olika anledningar. Men att Atlantis ska ha varit en stormakt har jag väl lite svårt att tänka mig. Eftersom att man inte har några riktiga bevis på om staden Atlantis verkligen har funnits så har många människor fått olika definitioner och teorier om hur staden såg ut.
Och många har nog tittat för mycket på Disney filmerna som nämner Atlantis och kanske fått en lite för fantasifylld uppfattning om staden som kan verka för orealistisk i deras ögon när dom sedan tänker efter.
Jag hade för mig att det fanns en disneyfilm om Atlantis, men jag har inte sett den.
Jag tror bara att det är en uråldrig stad som kommer bevisa att vi människor inte kommer från apan.
oneplayer, coolt, kanske borde se, hihi.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet