Allmän diskussionstråd för gamers
Aldrig fastnat för Hitman riktigt..
Hoppas att D3 blir som Torchlight i 360-portningen, riktigt kul i så fall.
De ska troligen släppa ett Kingdom Hearts till PS3 snart, frågan är ju hur mycket utav de gamla spelen som de tänker ta med som inte alla har haft tillgång till.
http://www.blisteredthumbs.net/2012/05/kingdom-hearts-seems-set-to-return-to-home-consoles-soon/
and in other news.....WTF!?
Soul Sacrifice
http://www.blisteredthumbs.net/2012/05/keiji-inafunes-soul-sacrifice/
Verkar rätt coolt, gillade inte hur allting såg så kantigt ut dock.
Nu är det exakt en vecka kvar tills det kommer och då passar de på och släppa den här trailern.
De vet exakt vad de ska göra för och locka till sig de gamla spelarna.
Markus Persson rasar mot Electronic Arts
Minecraft-skaparen sågar företagets ”indiesamling”
Markus Persson, svensken bakom ”Minecraft”, har inte mycket till övers för Electronic Arts.
Nu sablar han ner spelföretaget för att de släppt en samling med så kallade indiespel.
– Indie räddar spelandet. EA håller på att metodiskt förstöra det.
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/spela/article14798900.ab
Det är en rätt så intressant artikel där han berättar att Mojang inte längre är ett Indie företag då Minecraft drar in så mycket pengar som det gör samt att EA använder sig utav Indie titlarna på sina egna produkter.
Notch ska väl bara hålla käften.
Citat från Pansartax
Notch ska väl bara hålla käften.
Nja, han har jävligt rätt i det han säger i den artikeln då han berättar om hur EA har satt Indie titlar på sina egna produkter enbart för att det är det som är populärt nu.
Jag hatar fortfarande Notch för det han gjorde med Minecraft.
Men ja, lite rätt har han. Även om jag inte riktigt håller med om att Indie räddar spelandet.
Dock så går det inte och säga så mycket om Minecraft idag då han inte är huvudansvarig för det längre då han har gått över till ett nytt projekt.
Indie "räddade" det mer än vad folk vill tro speciellt då det lockade till sig en helt ny publik i princip tack vare spel som Minecraft, Braid och World of Goo, det enda företaget som vi kan tacka till att något så drastiskt behövdes är EA och hur de misshandlar spelindustrin genom att pressa utvecklarna och utvecklingstiderna på alla sina spel.
Äh, jag gillade inte hur han blev så stursk av sig och förvandlade det till ett dassig RPG. Hade helst sett att han fortsatt mera med byggbiten, men det är ju bara min åsikt!
Klart, indie-spelen är ju de som står för innovativa spel idag. Är dock jävligt trött på alla dessa indie-spel som är 8bit plattformare som hyllas till skyarna, suck.
Fy fan för game!! Dom slarvade bort min D3 beställning och så säger dom att jag kmr få att vänta för att blizzard bara skickar ut hälften av vad som är bokat bara för att dom vill sälja mer!! Jävla game HELVETE!! Fast har beställt det från en annan sida så det kmr ligga i brevlådan näe jag kmr hem.
Hur fan slarvar man bort en beställning!!
För att det är Game.
Webhallen > all. :pPPpp
Spelbutiken är nice. Gratis frakt, och jag har alltid fått spelet på releasedatumet (har förhandsbokat minst 7-8 gånger där)
Beställde BF3 från Webhallen, fick det sent, blir inga fler beställningar därifrån. Har beställt D3 från Spelbutiken och hoppas på bättre servicekvalité, om det inte finns så lär jag förpassa beställningar till det digitala hädanefter.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet