Allmän diskussionstråd för gamers
Citat från Flawlews:
Har precis börjat spela Dark souls 3, mitt första ds-spel och andra FromSoftware efter Sekiro.
Det känns mer klunky än sekiro, men på något sätt mysigare med all rpg-element, loot och miljöer.
Inte kommit så långt än, dör en del.
Vilken platform kör du på?
Säg till om du behöver hjälp så kan jag nog hjälpa dig
Demot av Grounded är tillgängligt på Steam! För er som missat det är Grounded ett survival-spel utvecklat av Obsidian, tydligt inspirerat av Honey, I Shrunk the Kids, där man spelar en karaktär som krympts till mikroskopisk storlek och måste överleva i familjens trädgård. Det verkar sjukt mysigt!
(Fast spindlarna kan dra åt helvete)
Tlou2 verkar ju vara en rejäl flopp lol
Något som var en riktigt fet besvikelse var Crystal Chronicles.
Kanske en av de sämre remakes som gjorts. Ledsen på riktigt.
Amnesia Rebirth släpptes idag. Spelat lite över en timme och är inte vad jag förväntade mig hittills, men verkar fett och poopmahpants scurry curry.
Bird Catcher en riktig klassiker!
Jag har fastnat för Genshin Impact, ett gacha-spel som också är en klon av Zelda Breath of the Wild.
Väldigt F2P-friendly trots Gacha, och finns både till mobil, PC och ps4/ps5. Mobil och pc går att koppla konto med och jag spelar för det mesta på pc.
Någon som testat?
Om inte så rekommenderar jag det starkt.
Tjena! Kan någon rekommendera en bra skärm ´´anpassad´´ för ps5. Minst 30 tum. Och helst under 5000 kr om det går? :)
Citat från MonkeyDLuffy:
Tjena! Kan någon rekommendera en bra skärm ´´anpassad´´ för ps5. Minst 30 tum. Och helst under 5000 kr om det går? :)
Bara skärm eller TV?
Bara skärm
vilken av dessa 2 hade ni köpt?
https://www.mediamarkt.se/sv/product/_samsung-monitor-odyssey-g5-c32g55-32-v%C3%A4lvd-qhd-va-144-hz-freesync-gamingsk%C3%A4rm-1329263.html
https://www.elgiganten.se/product/gaming/gamingskarm/40856/asus-vg32vq-32-tuf-gaming-valvd-bildskarm-svart
Oj glömde svara, den från samsung är ca ett år nyare vilket kan vara ett plus men kan tala gott om asus-skärmarna i den prisklassen också:) Den från asus har inbyggda högtalare vilket kanske är nice men om du kör med headset/vanliga högtalare är det en rätt onödig funktion. Utöver det tror jag inte det är så stor skillnad
Vill slå ett slag för alla som saknar att lira Arenan back in the days. Har fastnat som satan för Lanista, som försöker göra Arenan igen, fast bättre.
Det är atm i sin andra betasäsong och är snart på g att dra igång på nytt.
Big recommend osv.
https://beta.lanista.se
Valheim anyone?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet