Allmän diskussionstråd för gamers
Citat från natsukashi:
Individer inom PC gaming scenen har varit skitstövlar, precis som individer inom konsol gaming scenen. Don't judge all PC gamers just because I'm an ass.
Fint meningslöst konfliktfiskande.
En drös av "kolla de dumma som spelar på den plattformen"-pekfingrar. "Konsolpersoner". Ställ högre krav på tråden och er själva.
OnT: Jag hoppas på nya sofistikerade skräck-IPs på E3. Den genren har sån potential men har begravts i för många slentrianproducerade jumpscare-titlar.
Citat från Markiplier:
Citat från MatteJJ:
Ser inget problem med att porta andras mods till konsol om moddaren själv sagt att hen inte tänker göra det, men att göra det utan att lämna cred till originalskaparen/ta hela credden själv och till och med be om donationer är bara helt förkastligt.
Det handlar ju också om att be om tillåtelse. Det är gränsen till piratkopiering här.
Pretty nedlåtande mot pirater, de utger sig iallafall inte för att vara skaparen bakom det de kopierar :P:P:P:P:P:P:P
Srsly though. Finns modskapare som är rövhattar och inte skulle tillåta det ca helt utan anledning. Anser att det inte är ett dugg problematiskt så länge du ger korrekt cred.
Citat från Godling:
När har nån pekat på konsolpersoner? Har för mig att allt handlade om en individ som reagerade som en tölp på bethesdas forum
Citat från Bloodbath:
Citat från Godling:
Ta av dig offerkoftan för en gångskull, det passar dig inte. Det postas att någon beter sig som en röv. Personen är en röv, oavsett om hen är konsoll eller PC spelare, end of.
Det är inte jag som tagit åt mig defensivt av en galnings inlägg. Någon. En fisig person. Hur det övht kan vara grunden för diskussion är bortom mig.
Det var ju typ ingen diskussion tho? I dont get it
Citat från Bloodbath:
Citat från natsukashi:
Individer inom PC gaming scenen har varit skitstövlar, precis som individer inom konsol gaming scenen. Don't judge all PC gamers just because I'm an ass.
det var ju det jag sa :(
vi är asdryga mot alla oavsett om det är ps4plebs eller 970plebs (nu när 1070 släppts)
godling: ett IP i stil med Silent Hill hade ju varit fantastiskt menneh de säljer ju typ inte längre, det är aningen tråkigt menneh om några år (pga 2-3 år med jumpscares) så kommer det skiftas till kosmisk/filosofisk skråäck snart igen tror jag
Någon här som finner ForHonor intressant eller? Gillar faktiskt Ubisoft's MP gameplay :v
"Har inte tålamod att vänta i 2-3 år"
>>>> Har väntat på The Last Guardian i över tio år.

Det här är en diskussion. Som jag inte pallar ha
Bye ska kolla på naruto
Var väl i princip confirmat att Kojima och Del Toro skulle fortsätta med Silent Hills fast under annat namn?
Åh men gud. Jag editade bort mina svar i tron om att jag skrev ett nytt inlägg, haha. Dags att sova eller vad.
Hur förlåtande är ni när det kommer till ansiktsanimationer? Spel vars grafik siktar på att representera verkligheten men där ansiktena ser ut och rör sig som själlösa buktalardockor har blivit en sån sjuk turnoff för mig sedan Uncharted 4 där mocapen är god tier och så in i satans berörande. Jag älskar ju Witcher 3 till exempel men i cutscenes känner jag INGET. Det är bara livlösa blickar och monotona uttryck. Jag känner mer av 16-bitars spel där grafiken inte katastrofalt försöker simulera visuella känslor.
Sen kommer trailers för lovande spel som nedan och innehåller samma typ av döda dockfaces. Jag blir galen. Det förstör allt för mig. Det vore ärligt talat bättre om de talade/skådespelade utan pratanimationer alls.
^
facecap i U4 är inte det enda som borde ändra ens syn på standard i spelgrafik :)
U4 har satt en ny ribba när det kommer till det mesta.. mest i ljussättning men inte minst detaljrikedomen generellt i miljö o animationer.. t.o.m sönderkomprimerade YT-videor förmedlar det
imponerande för att vara konsolspecs
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet