Allmän diskussionstråd för gamers
That sure does look pretty
But
Vad hände med HUDen? :(
Citat från noraissocool:
That sure does look pretty
But
Vad hände med HUDen? :(
Du menade det som tog upp halva skärmen? Antar att dom drar ihop någon hybridvariant utav ettan och tvåan. Det är mycket bättre implementerat i tvåan än ettan trots allt. Det eller så är dom bara inte klara, detta är nog ganska tidiga bilder utav allt så!
Letar efter en kreativ person som kan göra en maskot och en intro bild till mina Youtube videos. :)
I utbyte mot pengar så. ^
http://www.othersidetease.com/sss.php
OKEJ NU ÄR DET LJUDINSPELNING MED SHODAN JESUS CHRIST IT'S HAPPENING
Citat från Cokes:
the witcher 3 årets spel HAHAHAH
Så jävla dåligt spel. Det var 4/5 tills man inte fick välja att döda Avallac'h då gick spelet ner till 2/5 som högst
Låter ju som jävligt rimliga kriterier för betygsättning.
Lite förvånad att du inte gav det 5/7 i betyg
Citat från Vvardenfell:
Citat från Cokes:
the witcher 3 årets spel HAHAHAH
Så jävla dåligt spel. Det var 4/5 tills man inte fick välja att döda Avallac'h då gick spelet ner till 2/5 som högst
Låter ju som jävligt rimliga kriterier för betygsättning.
Ja men man har liksom väntat hela spelet bara för att få döda honom. Ännu mer än the Crones, sen ba bajs får man inte göra det
Testade spela Alien: Isolation inatt för första gången, hade redan sett mycket av det och tänkte "det verkar inte vara så speciellt läskigt!"
Är jag en mes då jag säger att jag knappt klarar av att spela det? Atmosfären med alla dessa ljudeffekter gör mig så jävla nervös. Tycker seriöst att Outlast, Amnesia och alla dessa andra skräckspel inte är något i jämförelse hittills.
Ugh
Hade inte direkt några problem med Alien upp till en viss punkt.. Tyckte det var så action-orienterat vilket i min mening sänker skräckfaktorn som fan.
Amnesia och Penumbra ger mig fortfarande gåshud. Layers of Fear är ett annat bra spel i samma kategori som är i utveckling just nu :)
Alien: Isolation är genomvidrigt. Klarar typ inte av mer än 15 minuter i taget. Tycker dock fortfarande att Amnesia är läskigare, mycket tack vare action-bitarna som kroken nämnde.
Jo, när jag fick en pistol så blev jag besviken ):
Layers of Fear är jag riktigt hypad över!
edit: Anledningen till varför jag inte riktigt tycker att Amnesia är lika läskigt är pga alla scripted events som det innehåller. Alien har en suverän AI också har jag märkt!
Hm. Ja, visst att scripted events tar bort lite från replayabilityn men den första genomspelningen är ju helt magisk och otroligt skräckinjagande.
Tyckte dock om Penumbra mycket mer i den aspekten, Amnesia är en stark tvåa för mig!
Penumbra hade dock varit så otroligt mycket bättre utan alla pussel imo. I alla fall de långsökta. Minns någon sekvens i Black Plague då man var inlåst i något rum och "pusslet" gick ut på att lägga ett hundkadaver i två uppstickande stenhänder, eftersom det då låste upp dörren. Att jag inte fattade det, liksom!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet