Allmän diskussionstråd för gamers
dom du nämnde, komplett och inet handlar jag mest på.
priserna skiljer sig inte så värst mycket åt vad jag sett, då är det viktigare att ha koll på grafikkort, processorer och övriga komponenter utifrån de behov man har om man vill spara pengar.
^+1
;__; this is a jungle for stupid me.. har nog aldrig känt mig mer dum och misslyckad som man/nörd än nu när jag försöker göra detta
hade ifrån början tänkt att köpa något för 11k så det där var inte så farligt. Sen är frågan hur bra det där är, för mig så är det bara shiny hehe. om du skulle jämföra med dagens spel och vilken grafik man kan köra dem på? fps och så vidare ish, om du har ett hum vill säga.
http://www.prisjakt.nu/list.php?l=2596937 mina inköp inom en snar framtid. Grafikkort väntar jag lite med då AMD släpper nya kretsar inom någon månad. (Lyfter över mitt HD7970)
Men bara att slänga på nån hårddisk och graffekort om du inte redan har så har du en grym dator.
samma fråga som över isåfall, haha för mig är det där bara fina dator delar som kostar pengar. förstår inte mycket om sånt här än
edit: blir inte mkt klokare av att läsa heller
Robzinads kommer ju inte med något graffekort och intake kör med en i5 processor och extra onödiga fläktar för en datorsetup som kostar 8000 kr.
Citat från uSuck:
Robzinads kommer ju inte med något graffekort och intake kör med en i5 processor och extra onödiga fläktar för en datorsetup som kostar 8000 kr.
see.. I need help lol, märkte inte ens. och vad mig anbelangar så ska fläktarna vara jetplan så att den inte dör, men såklart har jag fel där med
Inget fel på din lista Intake, förrutom ditt halvkassa nätagg. 600w bronze..
Min lista var mest för inspiration, inte "tryck på köp nu lilla grabben"
Svar till BlueCollar
Liksom det första du vill ha med en bra dator är att den ska vara uppgraderingsbar så att när du måste byta en komponent så slipper du byta hela datorn utan bara de yttersta komponenterna som vanligtvis inte kräver någon speciell uppkoppling med moderkortet. Därför är det bättre att investera i en bra processor och moderkort som stöder det än ett dyrt graffekort. Med denna logik kan du spendera kanske över 11000 kr på din burk men i mindre packet. Typ kanske 8000 kr första gången för ett asdyr processor, bra moderkort, bra hårddisk men kanske mediokert grafikkort, sedan 3000 kr 2 - 3 månader senare för ett ännu bättre grafikkort och mer minnen.
Fläktarna som kommer med chassit och komponenterna kommer alltid att räcka vid normal datoranvändning (även gaming). Bara om man överklockar behöver man andra fläktar.
Citat från Intake:
Extra fläktar, är du körd eller? Det enda fläktrelaterade i den kundvagnen är en processorkylare, för att standardkylaren är totalt skrot. Och påstår du att i5 4670K inte är prisvärd? Get real son.
Ska du komma med kritik så kan du väl åtminstone komma med kritik som är berättigad, det är inga "extra fläktar" någonstans.
Du har rätt. Jag misstog PSUn för en fläkt för att jag skimmade den och såg Cooler Master Hyper... som jag skriver över så tycker jag bara att man borde spendera mer pengar på CPUn första gången man uppgraderar.
https://www.komplett.se/sapphire-radeon-r9-280x-3gb-gddr5/798673: Minimum 750W or greater system power supply required
Citat från uSuck:
https://www.komplett.se/sapphire-radeon-r9-280x-3gb-gddr5/798673: Minimum 750W or greater system power supply required[/i]
You must be new here.
Dem överdriver alltid med minst 2x när dem skriver så.
Det beror på. Vissa som inte är 750W PSU har inte fysiskt tillräckligt med sladdar för att tillfredsställa ett krävande grafikkort. Jag har varit med om det tidigare.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet