Allmän diskussionstråd för gamers
Dark Souls använder sig av XInput, så 360-kontroll är att föredra om du inte orkar emulera en 360-kontroll med någon utility.
Dark souls på pc utan kontroll är ganska så jävla hemskt, trust me, you don't want to play that without a controller
Ah, fan då :( Thanks ya'll! Det är svinbilligt på Steam nu men vill ändå inte skaffa ifall det inte kommer till sin rätt.
Skaffa en kontroll eller bara vänta tills Dark souls 2! De har sagt att pc-versionen ska funka utan kontroll denna gången woho!
Jag hatar Xbox-kontroller haha :( är alldeles för van vid PS så jag blir irriterad på att hålla i dem, typ. Så jag kan nog leva utan, for now, och bida min tid.
Fick precis Magicka Wizard Wars alpha, någon som lirar?
Citat från molly
Jag hatar Xbox-kontroller haha :( är alldeles för van vid PS så jag blir irriterad på att hålla i dem, typ. Så jag kan nog leva utan, for now, och bida min tid.
Eftersom ingen tycks ha sagt det tidigare, det går alldeles utmärkt att spela Dark Souls med en PS3-kontroll. Jag har gjort det under hela min Dark Souls-karriär, och det finns mängder med andra personer som också enbart spelar med PS3-kontroll på datorn. Det enda du behöver göra är att skaffa MotioninJoy (http://www.motioninjoy.com/) och se till att din PS3-kontroll emulerar en X360-kontroll. Om jag minns rätt står det här: http://www.motioninjoy.com/wiki/en/help/config#calibrate_the_ps3_controller, men oavsett var det otroligt enkelt och tar bara några minuter när du väl hittat var på sajten det står hur du ska göra.
Det ENDA problemet med det är att spelet fortfarande visar X360-imputs när i tutorialmeddelanden eller om du ska binda om knappar. Jag är rätt säker på att det går att fixa med en mod, men annars blir man väldigt snabbt van med vilken av X, Triangel, Cirkel och Fyrkant som gör vad. Lycka till!
Någon som är intresserad av att köpa Assassin's Creed 4 och Splinter Cell Blacklist Deluxe Edition av mig? Koderna går att redeem:a genom Uplay. Hade tänkt mig 200kr för AC4 och 150kr för Blacklist. Eller 300kr för båda.
Citat från Freak_On_a_Leash
Dark souls på pc utan kontroll är ganska så jävla hemskt, trust me, you don't want to play that without a controller
Jag blev varnad om detta men jag tänkte: "Äh hur svårt kan det vara". Never again.
Alltså. PS Vita 3G/WIFI, 4gb minne och 4 spel för typ 1100 kr (+moms och tull då...)
http://www.amazon.com/dp/B00G9AYVTG/ref=gb1h_tit_c-3_8022_2b9d6f77?smid=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_t=101&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=18GAQ50RH51PRXTC7KGB&pf_rd_i=384082011&pf_rd_p=1673798022
Älskar mitt Vita. <3
Är ju så billigt att jag blir sjukt sugen. Köpte dock ett 3ds, har aldrig rört det hemma :(
Kör seriöst på konsol och hatar EA och CoD. Fuck bitches yoloswagswagswagftw.
Nejmen, Någon som kört Lost planet 3? tycker det var sjukt mycket bättre än vad jag förväntade mig faktiskt, fast efter 2:an är inte det så konstigt kanske.
Hur känns det att bidra till nerdummandet av gaming genom att köra på konsol?
Mvh mig
Jävligt gött faktiskt, gief crysis 2 hysteri igen pls!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet