Allmän diskussionstråd för gamers
Business plan @ Riot: Release new, blatantly OP character, earn cash because every motherfucker wants to win.
Citat från Infirmity
Citat från Vattenflaskan
Eller så kan man diskutera bra spel som har ett underhållningsvärde som ens är acceptabelt.
Eller ett spel med faktiskt nyskapande gameplay :-----------------------------------------------------------P
Alla har ju olika tycke eller hur? och om du nu tycker att lol är så dåligt så är det väl bara att låta bli att spela det?
Ibland är saker subjektiva och ibland är saker objektiva.
Och i detta fallet är det objektivt.
Citat från InteJine
Okej; fullt seriös fråga:
Kan någon av förklara varför Oblivion och Mass Effect-serien är bra spel?
Jag har spelat både ME 1 och 2. Avskydde båda.
Spelat Oblivion. Avskydde det med.
Gamers kollar snett på mig när jag nämner att jag utan tvekan tycker att Oblivion är bland de tråkigaste spelen som har släppts inom modern gaming.
RPGn brukar vara bra av den anledningen att de antingen har en bra story eller en stark frihet i vad du kan göra i spelet.
Men jag skulle inte säga att Oblivion är lika bra som Mass Effect (serien) då den är på tok för rak i story och påverkan (likt hur RPG spelen var under 90-talet)
Jag håller även med dig om att det är en av de tråkigaste RPGerna som har släppts under 00-talet.
Mass Effect är horribelt, dock.
Mass Effect är skitbra!
Underbar story, helt ok combat system, bra grafik, inga överdrivet stora problem (buggar etc)
Verkar som en trend att nyare spel som blir populära och får bra kritik har en solid story, men även tillåter en del sandboxy inslag, t.ex. battlefield 3 MP jämfört med de flesta andra FPS MPs, sen har vi just cause 2, far cry 3, crysis singleplayer i viss mån, skyrim och även gta/sleeping dogs/infamous/red dead redemption/saints row-liknande spel
bra stomme med options och möjligheter för alternativt underhållningsvärde, i like it
Battlefield 3 sandboxy?
Vad för methinducerad fantasivärld lever du i?
Måste säga att sleeping dogs var en riktig överraskning. Det enda spelet under 2012 där jag hade kul.
Har GTA VI bra story? Jag ledsnade rätt fort på de värdelösa karaktärerna..
Citat från Orks
Mass Effect är horribelt, dock.
Det är bättre än Oblivion och Skyrim...
Det är en bättre story, men det är långt ifrån en lika bra story som Alpha Protocol som tyvärr aldrig lär få se en två. (Det är ett spel som bara hade behövt få förbättringar i själva spelmekaniken rörande vapnen)
Citat från crvdity
Har GTA VI bra story? Jag ledsnade rätt fort på de värdelösa karaktärerna..
Mig veterligen så har inte ens 5an släppts än ;P
Men nja, 4an har en helt okej story den handlar om hämnd och om du faktiskt vill utföra den till varje pris (trots att personen i fråga ångrar sitt val så pass mycket att den har supit sönder sitt liv)
Har fått Skyrim gratis. Är det nått att ha? Hann spela jättelite och det första som slog mig var hur mycket man kunde bära. Har han en cirkus på ryggen?
2000 sidor btw!
Citat från crvdity
Har GTA VI bra story? Jag ledsnade rätt fort på de värdelösa karaktärerna..
Jag tycker det är alldeles för deprimerande, även om det är rätt nice och har en hel del roliga karaktärer (framförallt Brucie och Little Jacob)
Men som sagt, alldeles för mörkt för min smak, slutet är bara all out depressing. Tycker att Ballad of Gay Tony hade en mycket roligare story
Citat från Terrorstorm
Har fått Skyrim gratis. Är det nått att ha? Hann spela jättelite och det första som slog mig var hur mycket man kunde bära. Har han en cirkus på ryggen?
mods
Citat från Terrorstorm
Har fått Skyrim gratis. Är det nått att ha? Hann spela jättelite och det första som slog mig var hur mycket man kunde bära. Har han en cirkus på ryggen?
Ja, det är rätt kul i 60 timmar.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet