Allmän diskussion för anime/manga
Citat från Wikileaks
Vad är Orelmo för genre?
Blood Lad är görbra men den las ner efter 11 avsnitt.
Är väl bara 10 avsnitt? Och en OVA som släpps i december?
Och oreimo är väl som vilken komedi romance school life som helst i stort sätt. Dock har den ju sina perks att bjuda på som kanske vissa saknar. Jag gillade den, men aldrig att jag skulle kunna gå fanboi för den.
Melvin: Antar att du sett de flesta som finns ute eller? Typ Chuuninbyou?
Jag har faktiskt inte sett Chuunibyou! Det är absolut ett alternativ.
Det blir väl antingen det eller Yahari Ore no Seishun, som många verkar säga är bra.
Den är med bra, men! Om du ska ha någon som "gör dig på bra humör", så helt klart chuuninbyou! Tror du kommer fastna från episode 1, så säker är jag <: och det är inte ofta man kan säga det 100% för en anime! Gav mig massa glädjetårar i slutet också... Så bra.
Citat från Nue
Den är med bra, men! Om du ska ha någon som "gör dig på bra humör", så helt klart chuuninbyou! Tror du kommer fastna från episode 1, så säker är jag <: och det är inte ofta man kan säga det 100% för en anime! Gav mig massa glädjetårar i slutet också... Så bra.
Haha, oj
Nu blev jag bra nyfiken, kanske blir den då! Det har väl kommit eller ska komma en säsong två?
Vattenslang: På rak hand skulle jag rekommendera Ergo Proxy, Mononoke eller Serial Experiments Lain! De två sista kanske är svårare att komma in i.
Citat från Vattenslang
Tips på Anime med mörkt tema? Och som inte är överdrivet lång.
Aoi Bungaku, första storyn är 3 eps lång, jätte nice serie imo. Bygger på kända romaner från japansk litteratur.
Annars, Ergo Proxy, Kurozuka, Ghost Hound, mnemnosyme. Finns fler om du redan sett dem <:
Melvin: Ohja skit nice <: Har aldrig tårat över en anime typ, extremt ovanligt. Njae inte vad jag hört. Har dock släppts lite OVAs och Specials ^^
haha, eftersom jag känner mig själv lär väl jag säkert börja böla så känslig som jag är. Nice :P
Jaha, nej juste det kunde varit bara en oav, my bad
Aoi Bungaku, på tal om att tåra över en anime...
Chuunibyo var svår för mig att ta mig igenom.
Humorn är så sjukt cringeworthy och pinsam så jag kunde knappt titta.
Haha då är ju watamote värre x) Led mig igenom serien, men kunde inte sluta titta.
Citat från Vattenslang
Tips på Anime med mörkt tema? Och som inte är överdrivet lång.
Mnemosyne och Serial Experiments LAIN rekommenderar jag. :>
Är jag i minoriteten som inte gillar Mnemosyne? Har inte riktigt kollat recensioner eller hur omtyckt den är rent generellt.
Jag gillade den, konceptet etc. Sure, väldigt mkt FS egentligen, men nice imo. Varför ogillade du den? o:
Först, tror jag mig minnas att jag irriterade mig rätt mycket på hur de anknöt uppenbara fanservice moment till storyn, så att det kändes forcerat och oseriöst. Ta sexscenerna eller änglarna, till exempel. De försöker förklara det, men när jag såg den kändes det bara som ursäkter för att sätta tjejerna i heta situationer.
I slutändan var jag väl inte jätteförtjust i karaktärerna heller, men så här efteråt kan jag hålla med att konceptet är intressant. Den lyckades väl vara mörk och obskyr, men jag kunde helt enkelt inte ta den seriöst.
senaste toriko var ju ändå rätt sjukt..
I EXPECTED THAT TWIST FROM THE BEGINNING GOLDEN TIME, BUT IT HAPPENED TOO SOON
WAT R U DOIN
vadå om toriko? eller va
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet