Allmän diskussion för anime/manga
^
Officiell artwork.
Jag har den som wallscroll på väggen - hur snygg som helst i vilken lya som helst.
http://www.amazon.co.uk/Wolfs-Fabric-Scroll-Poster-Inches/dp/B00F1QI7YE
Finns den som både manga och anime, Pan?
Någon som kan skicka bilden på en tumblrpost som handlar om Maes hughes från fma. i bilden så ser man Roy Mustang 3 ggr fast från mangan och sen de 2 animes. det är samma scen på alla 3 bilder.
visste inte ens att anime hade satirnyhetshemsidor
Jaha. Tack så jävla mycket Kentarou, nu är jag klar med Berserk. Läste alla utkomna kapitel för kanske fyra år sedan, tog upp den igen nu för att den är så jävla bra, men han har bar gjort runt sex-sju kapitel på fyra jävla år. Vad jag förstått har han lidit av någon sjukdom vilket hindrat honom i hans arbete, plus att han jobbat på en annan manga, jag får känslan att han nästan gett upp på Berserk vilket i mina ögon är förskräckligt. Berserk är min absoluta favoritmanga men det finns så himla mycket som är osagt och han skulle utan problem kunna göra hundra kapitel till utan att avsluta serien, därför känns det så hemskt att om det fortsätter i den här takten kommer serien inte hinna avslutas innan han lägger näsan i vädret.
Berserk har ju blivit monthly nu så det ser rätt ljust ut ändå.
Haha, 12 kapitel om året, wohoo!!!
Aja, bättre än inget. Jag förstår att det tar tid också med tanke på att hans artwork bokstavligt talat är tio gånger mer detaljerat än vilken annan weekly shonenmanga som helst. Känner ärligt talat inte till någon snyggare manga.
Det är ju det som är charmen med Berserk ^^
Det är inte bara artworken i Berserk som är guld, hela storyarcen håller en så obscent hög klass.
Berserk sopar helt och hållet golvet med allt inom området ~medeltida fantasy vare sig det handlar om spelfilm eller animerat; det är en av de få anime/manga-titlar som hängt med mig in i vuxenåldern utan att falla ihop när smaken och omdömet mognar.
Ja, Berserk är ett mästerverk, det är därför jag hatar att vänta så enormt länge på en fortsättning då jag läser ett kapitel på en-två minuter, läste om >700 kapitel one piece på typ två-tre dagar.
Bara jag som inte klarar av att se sista mushishi filmen pga det är det allra sista som kmr göras :^(?
Började se på galaxy express 999 filmen (vet inte om jag orkar eller har tid för 100+ eps anime atm)
Hittills rätt bra men den är väldigt av sin tid så att säga, vilket ibland kan vara en nackdel för vissa (mig)
Har aldrig sett det faktiskt, är det en anime som också har filmer eller? : o
vilken av dem syftar du på haha? mushishi eller den andra?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet