Åldersgräns i forumet?
vin och sprit: tillbaks med åldersgränsen
sex: håll den öppen för alla det känns för mig att det är ett ämna som alla kan diskutera
politik: håll den öppen, alla kan vara intresserade av politik och bör då kunna diskutera ämnet
imo
verkar som att "boomen" har lagt sig lite nu, har inte hittat nån tråd som stör mig nämnvärt. och nej, det är inte bara sextrådar på senaste uppdaterade xD låt det vara som det är nu, om nån misssköter sig får de ju alltid betala för det iaf
Citat från Bluebob
RobbanMurray:
Men all politik handlar inte om att få rösta eller inte få rösta.
Btw, att införa åldersgräns får dom som vill diskutera att höja sin EC ålder. Då håller man borta dom som inte vill diskutera och bara förstöra.
Hmm, nu får man nästan tänka om... :D
när du är under 15 år (och ibland över) så har du oftast mer extrema åsikter (du är oftast antingen kommunist eller moderat osv), dessutom vet du inte vad du står i politiken alls. du har ingen allmän uppfattning om det hela förräns du blir äldre.
Om det ska vara fritt på sex och politik så kommer det behöva flera admins/mods.
That's for sure.
Pareku:
Det varierar faktiskt från person till person.
Dessutom så kan man även vara neutral om man ska diskutera politik och låta åsikterna växa fram utifrån just politik forumet.
Citat från IGAFUCKINGNWY
Ta tillbaka allt.
--------------------------------------------------------------------------
Citat från IGAFUCKINGNWY
Ta tillbaka allt.
--------------------------------------------------------------------------
sex: är knappt i det forumet så jag bryr mig inte.
tatueringar: ta tillbaka iallafall 15-årsgräns. asjobbigt som sagt med en massa kids som trycker ner trådarna med hur mycket dom vill tatuera diverse skit men inte får för föräldrarna.
alkohol: ta tillbaka minst 15-årsgräns. gärna högre. det är som flera skrivit innan att det är asjobbigt med en massa kids som går in i var och varannan tråd och skriver "heiniken <3" och "absolut <3" och berättar hur fulla dom var förra helgen..
politik: ta tillbaka minst 15-årsgräns, och mycket gärna mer än det. nivån på politikforumet har sjunkit drastiskt. det går inte att diskutera i den jävla hönsgården det har blivit nu bland alla 13-åringar som går in och tycker att cannabis är så jääävla bra för det är så gött att vara hög och sen berättar dom vad dom ska rösta på om 5-6 år och en massa annat totalt ointressant skit som ingen bryr sig om.
snälla ta tillbaka åldersgränserna, detta går åt helvete.
Jag håller med snutjavel
Och min ni bestämer er för att inte ta tillbaks så måste det komma flera mods/admins i Sex forumet och politik.
Så som det är nu fungerar inte för 5 öre.
I agree with snutjavel
Citat från cutiemcdeck
I agree with snutjavel
--------------------------------------------------------------------------
Citat från Bluebob
Pareku:
Det varierar faktiskt från person till person.
Dessutom så kan man även vara neutral om man ska diskutera politik och låta åsikterna växa fram utifrån just politik forumet.
ja det är klart det varierar, men med tanke på folket jag har sett på denna hemsida och dessutom en hemsida som fokuserar sig på folk som tror de har en alternativ stil. så kommer det uppenbart bara vara extrema åsikter och majoriteten har extrema åsikter. oftast pga okunskap inom ämnena man diskuterar och det slutar oftast med att vänster och höger bashar varandra utan att man kommer fram till något överhuvudtaget och en stor spam av "lägg ner fra / ipred" trådar som även dem inte leder någon vart eftersom alla delar samma åsikt. nej man måste helt enkelt vara äldre enligt min åsikt, men aja, det är alltid bra och höra att det finns folk under 15 som faktiskt kan framföra sin politik på ett bra sätt (även om det är en väldigt liten minoritet enligt min åsikt).
Dessutom verkar det skapats en massa cannabistrådar, bara för att bevisa mina punkter som jag skrev innan. man är helt enkelt inte tillräckligt mogen.
Pareku:
Håller med dig där!
Men man kan inte förbjuda några från att vara i politik forumen av en enkel anledning. Alla ska få diskutera.
Om man bryter mot någon regel, fine, frys dom oavsett ålder.
Strängare regler behövs imo.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet