Ahmadinejad vann valet.
Med mer än 65% av rösterna räknade så har Irans president Ahmadinejad vunnit stort.
Jag är glad över resultatet. Oppositionen hade låtit Washington/Israel köra med dem och agera bullies.
Hoppas de står på sig och inte böjer sig en tum för hycklar USA/Israel.
Israel kommer inte anfalla Iran då de vet att det kommer resultera i totalt blodbad.
Och för er som kommer skrika om hur Iran vill "Radera Israel från kartan"
så kan ni läsa här där Israels största tidning till och med skriver sanningen om vad han sa vilket
är att SIONISMEN ska utplånas, inte Israel och dess befolkning. Vilket är helt rätt sionismen ligger till
grund för både Palestina ockupationen och för många judars död under ww2 och även för USA´s vidriga
mellanöstern politik. Det hör till saken att artikeln är skriven av en mkt arg Israel som verkligen avskyr Ahmadinejad.
Men han ljuger inte som amerikansk anti Iran propaganda gör.
http://www.debianhelp.org/node/2420
Vad tror ni valresultatet kommer resultera i?
EDIT: Information har nu kommit till ytan som pekar på att Washington är involverad i dessa "protester".
Detta har hänt dussintals gånger förr. Färgrevolutioner som i Ukraina och Georgien som financierats av CIA och andra organ
Kan sätta en miljon på att det är precis detta som vi bevittnar nu i Iran.
http://www.prisonplanet.com/are-the-iranian-protests-another-us-orchestrated-color-revolution.html
Gillar du Ahmadinejad bara för att han inte låter sig köras över av USA och Israel, eller finns det fler anledningar tro?
Oh I couldn't care less...
så du gillar kim jong il med?
Obvious valfusk is obvious.
Citat från Gouki
så du gillar kim jong il med?
Absolut!
Han låter inte väst eliten hyckla och köra med NK.
haha "Ni får inte utveckla nukes, bara vi i väst som är på vår sida"
Thats BS! Kallas global tyranni och hyckleri.
Att påtvinga standards på andra som man själv inte lever upp till.
USA är det största terror landet i historien och det största hotet mot fred tillsammans med Israel och västeuropa.
Vad är det för fel med demokratisering av diktaturer?
Nä men med tanke på att alla klagar så är det kul att inget land officiellt kritiserat usa.
Men direkt när det är ett land som Iran, ojoj då blir det oväsen i väst lol...
I luv hypocracy!
BLACKCHAI: i vilket sammanhang? USA eller IRAN eller?
Hörde att det talades om valfusk faktiskt.
Det var en expert som uttalade sig på radion också. Han sa att många som tidigare inte röstat gjorde det i år, eftersom de varit missnöjda med regimen. Därför menade han att det var märkligt att de väljer samma kille som satt förut.
Btw så var han iranier själv, och pratade ganska knaggligt.
Tråkigt att Khatami inte vann. Höll verkligen på honom. Verkar vara en av få som har lite vett i huvudet.
Åh ja, jätte bra att en amerikansk marionett docka får makten och säljer ut landet till väst och banar vägen för
anglo amerikansk hegemoni i hela euroasia....you think Russia and China might have something to say about that...
För alla er politiskt korrekta sossar som inte tänker längre än vad tv4 låter er tänka!
Dessa korkade jävla studenter som utan koll står och skriker "we want freedom" i Theran vet inte vad de svammlar om.
De tror verkligen att de kommer få frihet via USA LOL, titta på den underbara frihet som Irak fått!
De, liksom ni här i väst verkar inte förstå vad de egentliga planerna är! Det handlar ALDRIG om någon jävla good will demokratisering av länder! det handlar om imperialistisk expansion för att ta över hela mellanöstern och euroasia! privatisering av Iran och des banker och industri och jordbruk åt amerikanska eliter! det är vad det alltid handlar om. Befolkningen tror det är frihet att få se värdelös amerikansk tv och runka över en coca cola! NO its slavery!
Ahmadinejad är en frälsare, INSE! En strikt fundementalist ja, men fan så mkt bättre än satan själv från väst.
Whatever Russia and China would have to say about anglo american expansion...it will probably involve nuclear weapons ok!
Thank God for voter fruad!!! Ahmadinejad är det sista hindret mellan hyfsad balans och ww3!
LÄS PÅ!
Citat från Curses
Åh ja, jätte bra att en amerikansk marionett docka får makten och säljer ut landet till väst och banar vägen för
anglo amerikansk hegemoni i hela euroasia....you think Russia and China might have something to say about that...
För alla er politiskt korrekta sossar som inte tänker längre än vad tv4 låter er tänka!
Dessa korkade jävla studenter som utan koll står och skriker "we want freedom" i Theran vet inte vad de svammlar om.
De tror verkligen att de kommer få frihet via USA LOL, titta på den underbara frihet som Irak fått!
De, liksom ni här i väst verkar inte förstå vad de egentliga planerna är! Det handlar ALDRIG om någon jävla good will demokratisering av länder! det handlar om imperialistisk expansion för att ta över hela mellanöstern och euroasia! privatisering av Iran och des banker och industri och jordbruk åt amerikanska eliter! det är vad det alltid handlar om. Befolkningen tror det är frihet att få se värdelös amerikansk tv och runka över en coca cola! NO its slavery!
Ahmadinejad är en frälsare, INSE! En strikt fundementalist ja, men fan så mkt bättre än satan själv från väst.
Whatever Russia and China would have to say about anglo american expansion...it will probably involve nuclear weapons ok!
Thank God for voter fruad!!! Ahmadinejad är det sista hindret mellan hyfsad balans och ww3!
LÄS PÅ!
Ahmedinejad stöds ju av ayatollan, surprised? Nej, ayatollahn vet att Islam sitter säkert som statsreligion med Ahmadinejad, eftersom att västliga tankar om stat och religion skulle vara skadligt för islam eftersom att det skulle innebära att folket kunde välja att vara ateister om de ville, eftersom att vara en av bokens folk utgör ditt medborgarskap. Låter det lockande? Låter som en annan typ av vidrig slaveri för mig, stödjer den inte alls. Detta innebär att religiösa minoriteter LAGLIGT diskrimineras, så långt går inte ens det kristna USA.
Och vad gäller Kina, så lutar ju det finansiella mer åt amerikansk modell än marxistisk, let's be honest, en del stora män där är kapitalister som driver på barnen stenhårt så att de kan sälja varor åt västliga demokratier, och USA. Och jag väljer hellre möjligheten att få kunna välja att surfa var jag vill på nätet och slippa bli inburad i resten av livet.
Jag tror att Iran löper större risk att invaderas av USA med Ahmadinejad på toppen än hans motståndare.
Ingen blir friare bara för att Ahmadinejad driver en diktatur i Iran.
Wow, once again the guy with no education in geoplitics or history spews forth completly fictitious theories based on his own imaginations with no basis in reality or fact!
Vidrigt slaveri? Titta på EU och USA om du vill se vidrigt slaveri! Om nu det du sa vore en del av verkligheten så vill jag att du förklarar för mig varför det finns mer än 40.000 judar i Iran som njuter total relionsfrihet och som älskar Iran, som dessutom är skyddade av konstitutionen? För att inte tala om alla kristna och andra minoriteter?
Är Iran ett perfekt fritt demokratiskt land? Nej, men det är verkligen inte usa eller uk heller, och vi andra är på god väg åt samma håll.
HÄR är en lista på de värsta polisstaterna i världen: https://secure.cryptohippie.com/pubs/EPS-2008.pdf
Oj, var är Iran på listan? De är inte ens i top 50 medans usa och uk ligger på 5 resp. 6! Sverige är på 34 och på väg uppåt.
Var kom Kinas ekonomi in i bilden? Men visst. Det enda intresse Kina har av usa och väst är exporten av billigt skräp. De håller på att dumpa dollarn som standard och kommer inom kort vara världens enda supermakt. Vilket kommer resultera i att vi tvingas importera deras skräp oavsett.
Men, nej de kommer inte acceptera anglo-amerikansk expansion österut! Och som jag redan sagt så är planen att omringa ryssland, precis som England gjorde med Tyskland och det österrikiska-ungerska imperiet. Tror du de kommer acceptera det? Iran har satt total stopp för denna expansion tack vare Ahmadinejad!
haha nej USA kommer inte invadera Iran under Ahmadinejad och inte Israel heller. Jag trodde att det skulle ske, vilket jag skrev i en tråd innan. Men nu efter att ha läst på mer om det och sett utvecklingen så ser jag hur dumt det var att tro det.
Däremot om Ahmadinejad INTE blivit vald så hade washington tagit över landet ekonomiskt och politiskt för att fortsätta sin expansion österut. Vilket är helt i linje med PNAC planerna(som du inte ens hört talas om innan jag nämde det ovan, och inte läst)och detta är det absolut största hotet av ww3. Deras enda möjlighet nu är att anfalla Iran militärt, vilket tack vare Ahmadinejad är en omöjlighet.
Vad då "friare", de har varken mer eller mindre frihet än en medelamerikan LOL
vilken "diktatur"? Det är demokratiska val! och även om det förekommit fusk så bör det accepteras då det redan accepterats vid de tre senaste valen i usa, skillnaden är att nu i Iran kommer det inte leda till miljoner människors död vilket det gjorde i amerikanska val fusk.
Och om nu väst är så mån om Irans demokrati, varför störtade usa/uk den väst vänliga och högst populära Mosaddeq 1953, förklara det?
läs på innan du skriver istället haha =)
Wow vad oväntat!
http://www.prisonplanet.com/bbc-caught-in-mass-public-deception-with-iran-propaganda.html
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet