Abort - Rätt eller fel?
Sluta vara OT nu, gör en ny tråd eller ta det i GB.
Rätt.
Citat från absinth
Citat från anonymast
Citat från Psy
Citat från anonymast
Citat från Psy
Citat från anonymast
Citat från absinth
Citat från anonymast
Citat från Nykaria
Ärligt talat så är det faktiskt bättre att 1 oskyldig människa dör, än att 10 andra oskyldiga människor dör...
Det är inte alls bättre
Hahah varför inte
Eller det kanske är bättre då men det är värre att dö av dödstraff om man är oskyldig än att 10 människor bli mördade
Är du säker? Har du talat med dom personerna som blivit mördade?
Jag kan hålla med om att det måste vara psykiskt jobbigt eftersom att dom VET att dom ska dö. Men jag tvivlar på att det gör någon större skillnad. Båda parter lämnar lika mycket efter sig.
Jag tror att det är värre att bli mördad bara för att man blev oskyldigt dömd. Och tänk på familjen till den som blivit oskyldigt dömnd, kan inte va kul att tro att den har mördat eller nåt sånt fast den inte har det.
Tänk då på de oskyldiga personerna som blivit mördade, tror du inte deras familjer sörjer?
Men det här är en extremt onödig konversation att ha med tanke på att alla ska försöka vara så extremt moraliska av sig. Jag tvivlar på att du egentligen bryr dig om att någon individ du aldrig träffat, mest troligen aldrig kommer att träffa dör eller inte.
Klart att dom också sörjer.
SLUTA CITERA MIG FÖR I HELVETE.
Oops.. haha nu blev d OT
Om man har en bra anledning till att göra abort så tycker jag att man ska få göra det.
Vad som sedan är en bra anledning kan ju diskuteras men jag anser att vid våldtäkt eller om man fysiskt inte skulle klara av att bära och föda ett barn så ska man absolut få göra abort.
Rätt eller fel så är jag i alla fall glad att jag har möjlighet att själv välja om jag ska behöva bära en oönskad varelse i mig i 9 månader.
Jag tycker det är upp till individen i fråga om hon anser sig själv vilja behålla barnet. Sen om det är rätt eller fel i någon annans än i sina egna ögon är irrelevant.
Vi har alla rätt att bestämma över våran egen kropp, och jag anser att fostret inte är en "egen individ" utan en del av den som bär fostrets kropp. Därav så får hon göra vad hon vill med det.
absinth: Det är alltid lika roligt att gå OT.
Citat från Psy
D där är fel att säga. Dödsstraff är definitivt inte det mildaste straffet du kan få. Har du tänkt på hur den dömdes familj ska känna sig, eller hur den dömde känner sig när HAN vet allting han måste lämna? Tror du det är milt, bara för att han inte behöver genom lida någon mer fysisk smärta?
Yttra dig inte, när du knappast vet vad du pratar om.[/i]
Han får kanske 3 månader av den plågan innan han blir avrättad.
I livstids fängelse så har han ett liv att leva i en liten cell och gå runt på samma fängelsegård dag ut och dag in..
Upp till paret/kvinnan själva att bestämma.
förstår mig inte på folk som är asrädd för att
göra abort och folk som vägrar. - även fast
dem inte ens vill ha barn just då.
palla föda en unge och gå och må illa över det i hela sitt liv
bara för man var så pussy att man inte vågade ta bort de?
OT IGEN! XD
Citat från Emojavel_
Det kom verkligen från fel person. Jag har bett dig ett antal gånger att lämna tråden eftersom ämnet rör dig inte.[/i]
det är fel att säga att ämnet inte rör henne, för alla har rätt till en åsikt om ämnet, även hon. även fast hon argumenterar som en kratta.
Citat från LizzTorr
Citat från Emojavel_
Det kom verkligen från fel person. Jag har bett dig ett antal gånger att lämna tråden eftersom ämnet rör dig inte.
det är fel att säga att ämnet inte rör henne, för alla har rätt till en åsikt om ämnet, även hon. även fast hon argumenterar som en kratta.
Hon har nämnt att hon aldrig ska ha sex, då tycker jag inte att man ska ha rätt att argumentera om saker angående sex, eftersom ämnet rör henne inte.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet