ALLT OM HÅR
Jag skulle vilja färga en lila ombre. Någon som vet hur man kan göra då? Eller alltså det kanske kallas dipdye? idk.. Haha vill iaf att håret ska gå från vitt till lila.. liksom bli mörkare och mörkare. :) Någon som har förslag på hur jag kan göra?
börja färga på topparna, låt det verka, kamma ut, börja ned ifrån och upp. Gör samma sak igen fast nu applicerar du några extra centimetar till, kamma ur, lår det verka, osv! Viktigt att kamma ut!
Jennut:
Inte svartlila, det är den lila du ville ha
http://www.terrywhitechemists.com.au/schwarzkopf-brilliance-85-violet-vision-1-pack-282025.htmlCitat från Jennut
----------------------------------------------------
Citat från LamaFucker
Ja, där har vi ju en lila.
Grejen är att alla de jag sett i affär är sådana svartlila. Men får gå runt och leta lite till!
Citat från LamaFucker
börja färga på topparna, låt det verka, kamma ut, börja ned ifrån och upp. Gör samma sak igen fast nu applicerar du några extra centimetar till, kamma ur, lår det verka, osv! Viktigt att kamma ut!
funkar det även om jag färgar med directions eller någon sån färg? Tänker att det blir mer som en dipdye då? Eller ska jag bara ha i en jättekort stund, kamma och ta på nytt?
ha i minst 15 minuter första, sedan minskar du för varje gång du ska ta ny färg
Citat från LamaFucker
ha i minst 15 minuter första, sedan minskar du för varje gång du ska ta ny färg
Okej tack :D:D
minska med minst 3 minuter skulle jag vilja säga!
Blanda ut färgen med balsam också, allt fäster som bara den på vitt så även om du har i färgen kortare kommer den förmodligen bli lika start/mörk som resten.
Har aldrig haft en toning i håret innan, utan bara permanenta, men drog i en röd från manic panic och hade det i drygt 5h, detta var för kanske 5-7 dagar sen, och nu är ALLT rött när jag vaknar på morgonen! Kudde, ansikte, lakan, ALLT! Har inte tvättat håret sen jag färgade det, helt enkelt för att behålla färgen bättre!
Hur länge kommer det att fortsätta att färga av sig? Något jag kan göra för att minska på det?
Citat från Giging
Blev samma för mig när jag hade mitt lila!
Om du har massa färg som ligger kvar i hårbotten så kan det vara ett tips att försöka skrubba bort det. Efter att jag gjorde det så var det ytterst lite färg som fördes över på sängkläderna.
Annars är det väl så tills man har tvättat de ett par gånger, och liksom fått bort "det översta" lagret med färg.
Aah, som jag tänkt då helt enkelt! Tack :)
Jennut
Vet inte om du har hittat en färg men annars så finns ju denna också.
Bara ett litet tips :)
Citat från vadsomhelst
Det är faktiskt den jag har gått och köpt, haha! :D
NEEEEEEEEJJJJJJJJ INTE LIVE COLOR. den färgen är inge bra! när ska folk fatta det?!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet