ALLT OM HÅR
^ silverschampo (får en grå/lila ton), eller toning. Men ska man tona så är det effektivast om man bara ha få skiftningar utav gult.
okej tack, ska kolla upp det!
Hej! Är sjukt sugen på och färga håret redigt lila. Men mitt är redan sjukt skadat av blekningar. Och vet att "crazycolors" inte håller, speciellt inte blåa pigment.. Så vad tycker ni man ska göra?! :) Kom gärna med egna föreslag ifall ni kan komma på något :D
Goldwell har en serie med i stort sett permanenta annorlunda färger som heter Elumen, ring till din frisör och kolla ifall de har dem! Vet att de flesta frisörskolor också använder Goldwell så finns chans att få det lite billigare där.
(man kan alltså bara få det gjort hos frisör, inte köpa själva färgen)
ja goldwells elumen är underbar och man kan inte bli fel, funkar som directions toningen men håller definitivt längre!
Det finns en Permanent lila färg, på Willys och kostar 30kr, den kör jag med och sen en lila färgbomb när de börjar gå ur, Jag tycker det blir jättebra!
Märket heter Multi Cream color och färgen Juicy eggplant/Aubergine
Edit: det blir en lite mörkare lila som är rätt varm, och de är så fint när ljuset träffar de
Skulle dock rekommendera elumen än en färg från willys? Då behöver du inte ens en färgbomb för att färgen ska hålla.
nu tänkte jag mer att denna färgen är mer lättillgänglig om hon ville färga hemma och att de dessutom blir bra och för en billigare peng
Det tycker jag dock inte, färgbomber är riktigt dyra att köpa hos frisörsalonger. Så att gå till en elev som tar elevpris och färga en färg som håller tills du måste fixa utväxten blir nog billigare i slutändan.
färgbomber finns billigare på nätet. köpte min för 145 med frakt. Men mitt va bara ett förslag precis som ditt :)
Ska inhandla lite grejer på thebodyshop snart, och undrar om de har någon bra produkt man kan ha i efter duschen för att få lite volym i håret? Kollade på deras hemsida, men är sjukt dålig på vad man kan använda för produkter till sånt så de gav mig inget
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet