ALLT OM HÅR
^Lugnt, men det är många som inte kan skilja på en färgning och en toning.
Är REDKEN's Blonde (vad den nu heter) eller Extreme-serier något att ha för blekt och skadat hår? Är som sagt galet besviken på nya TIGI's Dumb Blonde så jag måste hitta något annat :((( Vill inte lukta kattpiss i håret lixx.
edit: Är öppen för andra förslag också, bara det är 'frisörmärken' så att säga, och inte bara finns i Sverige eftersom jag inte befinner mig där atm! :)
ZZZONKED, är du ute efter något som gör att färgen håller längre eller räcker det med vanliga inpackningar för skadat hår?
Nä, har ingen färg i håret eftersom det är blekt så det är bra grejer för skadat hår jag är ute efter :)
L'anza ska tydligen ha en skitbra leave in-conditioner, Trauma Treatment. Har dock aldrig testat den själv, men en vän vars hår såg ut som fan själv fick jättefint hår efter att ha använt den produkten. Dock fungerar den för att bevara färgen också, men det ska gå lika bra på blekt hår.
Tack! Ska kolla om den finns här (borde den göra). Ska försöka hitta lite gammalt TIGI-stuff på ebay först, får betala svinmycket (får grejer för grossistpriser annars eftersom jag är utbildad) meeeen det när det nog värt.
Mitt hår är jätte skabbigt och fult nu så ah funderar på att köpa peruk... hm har hittat två snygga hittills :p
från rapunzel, men asså de är väl inga problem med att ha peruk? :p
Hade jag bara haft råd med peruk så hade jag kirrat en dussintal!
Men när man lever med min ekonomi så är det inget alternativ </3
Citat från ZZZONKED
Är REDKEN's Blonde (vad den nu heter) eller Extreme-serier något att ha för blekt och skadat hår? Är som sagt galet besviken på nya TIGI's Dumb Blonde så jag måste hitta något annat :((( Vill inte lukta kattpiss i håret lixx.
edit: Är öppen för andra förslag också, bara det är 'frisörmärken' så att säga, och inte bara finns i Sverige eftersom jag inte befinner mig där atm! :)
asså jag tycker att sachajuan's hair repair är asgrym på överpreparerat hår.
vet dock inte om det inte går att köpa i london...
men det är verkligen guld värd.
Samma som joicos moistureising treatment balm.
Håret blir gudomliskt efteråt.
Citat från CPFotografen
Citat från Liquify
Den andra var ju lätt snyggast.
Ja vet, ska köpa den också :)
Jag har riktig hår ångest! Har ingen aning om hur jag skall klippa mig.
Älskar pojkkort hår på tjejer, men samtidigt är långt väldigt snyggt också. Har ingen aning om vad jag passar bäst i. Förtillfället har jag mörkrött hår osm går ner lite nedanför axlarna.
Funderar på att antingen klippa en cm på längden, inte klippa något på uppklippningen utan istället låta det växa ut och bli lika långt som resten av håret och klippa en raklugg.
eller den här :
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet