10h of walking in NYC as a woman

Till botten     Sista sidan
Nästa
Shade Kille, 32 år

1 055 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2014 kl. 18:26
Shade Kille, 32 år



Vad är era reaktioner på detta?
Diskutera!

simong Kille, 30 år

194 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2014 kl. 23:38
simong Kille, 30 år

Komplimanger är ju aldrig fel men dom gavs ju på liiiiite fel sätt.... de där var ju bara creepy och jävligt äckligt

alve 31 år

4 960 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 02:39
alve 31 år

venne om du är seriös men självklart kan komplimanger vara fel^
dock är det väl sällan avseendet, men aa..

ang. klippet så finns det väl inte så mycket att säga, hoppas det inte är lika illa i sverige.

venus 29 år

733 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 02:50
venus 29 år

Citat från Alve:


venne om du är seriös men självklart kan komplimanger vara fel^
dock är det väl sällan avseendet, men aa..

ang. klippet så finns det väl inte så mycket att säga, hoppas det inte är lika illa i sverige.


på fredags/lördagskvällar är det lika illa iaf (om inte värre??) men upplever det inte så mkt annars

Bow Tjej, 30 år

731 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 03:59
Bow Tjej, 30 år

Upplevde aldrig detta i Sverige.
Nu har jag bott i USA i några månader, och folk är verkligen grisar. Skriker och visslar efter en.
När jag står och väntar på bussen så kommer den fram någon man som börjar med att säga att man är snygg och sedan vill att man ska gå ut med denne. När jag säger att jag inte är intressead så vill han ha en jävla anledning, och sen står han och gissar varför.
Hur tydlig man än är så lämnar dom en inte ifred. Kan snart inte få en komplimang på riktigt från en normal person utan att bli irriterad.

Vvardenfell Kille, 33 år

7 610 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 04:24
Vvardenfell Kille, 33 år

Inb4 tråden urartar i: "Men den där videon är säkert vinklad, och förresten så är inte alla män så, man måste väl få säga att någon är snygg buhu, men männen då :((("

Anaesthetized Kille, 34 år

4 191 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 05:15
Anaesthetized Kille, 34 år

"dedicated to ending street harassment!"

Ok! Lätt att kläcka ur sig något men svårare att förklara huruvida de skall motverka detta.
Bara ren och skär idioti. Vad ska de göra med pengarna? Titta på dem? Ge dem till de som upplever
att de blir sexuellt trakasserade? Hur löser detta problemet?
Eller tänkte de försöka finansiera en form av anti-trakasseri grupp som skall ta sakerna i sina egna händer?
Människor är människor, oavsett hur mycket pengar denna "organisation" samlar in. Tyvärr men den här
idén är bara idiotisk.

Pansartax Kille, 32 år

12 548 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 06:14
Pansartax Kille, 32 år

Detta beteende ter sig väl extra konstigt för svenskar, som aldrig pratar med främlingar förutom i absoluta nödfall.

Hon går ju typ bara genom ghetton, med tanke på att det bara är svarta eller alkisar som kommenterar. Dessutom är det verkligen trakasserier att hälsa eller säga "have a nice day"? Kvinnor ägnar en massa tid åt att sminka sig och välja kläder men när fel män bekräftar din existens då är det nästan våldtäkt

Powerglove Kille, 39 år

1 182 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 06:32
Powerglove Kille, 39 år

Citat från Pansartax:


Kvinnor ägnar en massa tid åt att sminka sig och välja kläder men när fel män bekräftar din existens då är det nästan våldtäkt[/i]

Tjejer ska vara tacksamma att dom får komplimanger menar du? Problemet här är ju att det inte upplevs som komplimanger utan snarare hotfullt att främlingar närmar sig samtidigt som de kommenterar något, i det fallet tycker jag inte alls att man ska vara "tacksam" utan snarare på sin vakt.

NordicWarrior Kille, 32 år

22 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 09:33
NordicWarrior Kille, 32 år

Vet inte om jag ska skratta eller gråta, den där videon är så jävla patetisk -.-
Liksom, "Å nej, främlingar säger hej och ha en bra dag till mig, fy fan vad jag är kränkt o utsatt!"

Bara en jävla massa gnäll hela tiden -.-

brainrot 33 år

5 866 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 09:53
brainrot 33 år

tycker alla females borde gå ut och catcalla men, plz do fett glad jag skulle bli om en kattig gääri ba vissla åt mig och kalla mig sexy ass hoe och vill bjuda ut mig på mat, #justsluttythings

eeee Tjej, 29 år

313 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 10:07
eeee Tjej, 29 år

Citat från Hotler:


Citat från Pansartax:

Kvinnor ägnar en massa tid åt att sminka sig och välja kläder men när fel män bekräftar din existens då är det nästan våldtäkt

Tjejer ska vara tacksamma att dom får komplimanger menar du? Problemet här är ju att det inte upplevs som komplimanger utan snarare hotfullt att främlingar närmar sig samtidigt som de kommenterar något, i det fallet tycker jag inte alls att man ska vara "tacksam" utan snarare på sin vakt.


Pansartax har du tänkt på att tjejer kanske inte VILL få bekräftelse så fort de går ut? Att de kanske sminkar sig och väljer kläder för deras egen skull?? Men, jag menar, du kanske vill att x antal kvinnor stöter på dig när du går till affären för du har ju faktiskt klätt på dig och allt ju.

KIKIsnus Tjej, 30 år

7 346 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 10:26
KIKIsnus Tjej, 30 år

Blir så äcklad av er som tycker att en ska "lära sig att ta" och vara "tacksam"???? Hur jävla vidrig får man egentligen lov att vara?
Jag vet inte hur många gånger jag har tvivlat och gått av på fel hållplats, i sista sekunden, för att det vart nått jävla drägg som försökt "ragga(????)" på bussen hem efter en utekväll. Jag VILL INTE att okända män ska tro det är okej att "hej gullet... Vart är du påväg då? Men hallå jag försöker bara lära känna dig!!" Och blir BANANAS när man inte svarar. Vad vet jag om hur denna man kan hantera ett nej? For all I know, he could be chasing me efter att jag gått av bussen.

mngi Tjej, 31 år

2 522 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 10:37
mngi Tjej, 31 år

Detta upplever jag ganska ofta där jag bor (Stockholm). I vissa fall kan jag bli äcklad men i de flesta fall så ser jag det bara som en komplimang.

molly Tjej, 33 år

11 279 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 13:15
molly Tjej, 33 år

hahahaha haha aaaaahaha ah jag sminkar mig för er skull amigos pick me up

Hypa Kille, 28 år

3 583 forumsinlägg

Skrivet:
4 november 2014 kl. 13:19
Hypa Kille, 28 år

Inte bara kvinnor som råkar ut för sådant


Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet