busbarns blogg



Tjej, 29 år. Bor i Skellefteå, Västerbottens län. Är offline

busbarn

Senaste inläggen

Hah.
20 februari 2023 kl. 19:29
TW suicid
9 juli 2021 kl. 01:38
Första blogginlägget på hur många år som helst?
20 april 2020 kl. 20:15
EC och dess människor nu för tiden
23 februari 2018 kl. 20:08
Blablabla titel osv
8 februari 2018 kl. 12:10
Fantastisk helg
5 februari 2018 kl. 18:09
Marilyn och jag
29 januari 2018 kl. 12:10
Tbt Seterra
28 januari 2018 kl. 22:57
Att helt plötsligt vara vuxen
28 januari 2018 kl. 14:22
Satahormoner
27 januari 2018 kl. 12:46
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Linnea Civilstatus: Singel
Läggning: Bisexuell
Intresse: Kreativitet
Bor: I skogen
Politik: Röd
Dricker: Vin
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2008-09-06

jag är ingen vacker tyllklänning

Jag är så jävla vidrig. Tjock, ful och full med äckliga bristningar. Jag blir gråtfärdig varje morgon när jag vaknar och ser att det är fler än kvällen innan. Nu när jag skriver det gråter jag som ett jävla barn. Jag har stora tunga bröst som hänger och en mage som aldrig vill bli platt hur mycket jag än tränar. Jag är det som klassas som tjock och ful. Varje gång någon skriver ordet tjock så är det min kropp jag ser. Varje gång någon säger ordet tjock vill jag bara gömma mig.
Jag en romantiker, en nyromantiker och är inte mitt liv som en saga och de i min omgivning perfekta så passar de inte in. Men jag tycker alltid om dem så förbannat mycket att jag vilket som aldrig kan släppa taget om någon. Jag är aldrig nöjd med någonting och gottar alltid ner mig i sorg och självförakt. Jag hatar nutiden med allt vad det innebär.
Jag borde sluta sitta vid datorn, sluta överhuvudtaget ha kontakt med människor. Jag borde börja gömma mig i böcker istället. Gömma mig i vackra ord där jag känner mig hemma och trygg. Där jag kan vara hur vacker som helst tillsammans med alla andra fantasifoster.
Ni som vill träffa mig i verkligheten. Tänk om. Ni vill egentligen inte göra det. Jag är så mycket bättre föreställd i era fantasier än i verkligheten.


Mamma säger att det är en gåva och en förbannelse att ha en konstnärssjäl. Det är en gåva att kunna ge av sig själv tills man är helt tom, tills man gett alla och allt så mycket att man rört sig från den sjunde tjocka glasrutan, som skyddar mot världen, till den första som är så tunn så att om jag så mycket som snuddar den, så går den sönder i mina bara händer. Men i av exakt samma anledning är det en förbannelse och jag kan inte hejda mig själv.

Jag är helt tom och allting är fel och allting är smutsigt och inte ens kärlek är rätt


Logga in för att kommentera
Valentine Tjej, 29 år

Du är så jävla vacker och begåvad. Inte har jag någonsin träffat någon som jag velat krama och pussa på så mycket som jag vill kramas med dig. Du utstrålar värme, det är det viktigaste.

Är så jävla glad att jag började prata med dig.

busbarn Tjej, 29 år

jag älskar dig hannah, men jag tror att du överglorifierar mig

Mangokejsarinnan Tjej, 28 år

När jag såg dig i korridorerna på våran skola så blev jag nästan alltid helt till mig. Du har en sådan fin utstrålning. Bara av att se dig så ser jag hur du lyser. Du lyste i alla fall upp skolans gråa och dammiga hörn. Jag är helt förtjust i din stil och jag tycker du är enormt vacker kvinna. Jag ser inte dig som tjock, jag ser dig som en vacker kvinna med en förbaskat fin kropp!

busbarn Tjej, 29 år

tills jag tar slut då blir jag inte ens grå, då existerar jag inte ens

jkahsfagfvi Tjej, 35 år

Käraste du <3
Du har en vacker själ och det är det som spelar roll.

Kärlek är alltid rätt, den skiftar bara form. Kram på dig fina du.

busbarn Tjej, 29 år

med en vacker själ kommer du ingenstans
framförallt inte när det kommer till självacceptans

jag vill kramas

Oldboy Kille, 32 år

Kärlek är alltid rätt flicka, kärlek är dock en svår sak. Jag älskar dig flicka, och jag vill träffa dig i verkligheten, även efter att jag har tänkt efter ett par gånger så blir utgången den samma. Så om än det mesta kanske är fel, så är kärlek inte det, aldrig

busbarn Tjej, 29 år

kärlek är fel hela tiden precis som allt annat

CoolJojje 29 år

Finns en hel del som tycker du ser bra ut och alla kan inte tycka att alla ser bra ut.
Försök bara vara gladare för dem fina komplimanger du får istället för att gräva ner dig i dem negativa.
Träning och korrekt kost GER resultat, men det tar tid.

busbarn Tjej, 29 år

det är ju lustigt det där
jag tränade varje dag i fem år utan att det gav de resultaten jag önskade mig