T_issues blogg



Kille, 30 år. Bor i Malmö, Skåne län. Är offline

T_issues

Senaste inläggen

Finns VR på mitt jobb
14 november 2019 kl. 14:37
Får frispel
24 oktober 2019 kl. 20:18
ECdrama
20 september 2019 kl. 22:24
Vafan?
20 september 2019 kl. 12:43
I fucked up some old gods.
17 juli 2019 kl. 22:47
3 år
11 juli 2019 kl. 01:04
Behöver hjälp med val av pizza.
30 juni 2019 kl. 20:22
Kommer inte överens med min hjärna. (CW ångest)
28 maj 2019 kl. 23:18
Kom på varför jag inte gillar att handla kläder.
21 maj 2019 kl. 16:43
Nattäventyr?
5 april 2019 kl. 02:57
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Emil Civilstatus: Player
Läggning: Straight
Intresse: Inte valt
Bor: Inte valt
Politik: Inte valt
Dricker: Allt flytande
Musikstil: Allt
Klädstil: Vanlig
Medlem sedan: 2016-05-24

Event

T_issues har inte lagt till några event än.

3 timmar in i min första ritalindos.

Känner... ingen skillnad? Tror jag? Kanske mina tankar är lite mindre... stirriga, Känner att de kanske har lite mer av en röd tråd, men är inte säker.

Det kan vara att jag bara tar en väldigt liten dos, 20 milligram, och att jag behöver mer.

Det kan vara att det kommer ta några dagar innan det fungerar ordentligt och är i mitt system av att ta det dagligen.

Det kan vara att det helt enkelt tar längre tid att fungera på mig, då det varierar så mycket, men de flesta säger att det börjar verka inom en timme, så är skeptisk.

En del av mig tror att det är som när jag började dricka alkohol. De första 4 eller så gångerna jag drack så blev jag i princip mer nykter, då jag var medveten om att jag hade druckit en substans som kunde ändra mitt beteende, så jag fokuserade stenhårt på det hela tiden och agerade däför väldigt normalt och försiktigt... tills jag drack så mycket att jag inte kunde gå rakt... Fast eh, det hände just för att jag blev övermodig för att en "lagom mängd" alkohol inte påverkade mig då. Är osäker på att det är så, men är det möjligt? Har nån av er upplevt något liknande med ritalin eller annan medicin?

Ska ut nu. Let's hope spontaneous combustion is not a side-effect.


Logga in för att kommentera
Rymdflickan Tjej, 31 år

Min ångest kom efter typ 2 dagar, dagarna innan ingen effekt av ritan. Så kan ju vara att jag hade för låg dos+fick en bieffekt. Så tänker att om du inte känner skillnad och inte får bieffekter e det ju bara din dos som behöver höjas :) alla har ju extremt olika doser (jag fick bieffekt på 18mg, medans mitt ex tar ca 158mg (extremt haha) per dag och tycker det e perfekt för honom utan bieffekter)

#spammar

T_issues Kille, 30 år

Ingen fara att du spammar. Och tack för din input. Jag ska testa i 2-3 dagar till och se hur det går. Hoppas att det funkar, och jag hoppas att du får en dos/medicin som fungerar för dig. :)

Also... holy shit 158mg. Jag råkade säga fel och säga 200mg istället för 20 när vi pratade om det och hon sa att så mycket antagligen skulle ha ihjäl mig. ._.

Rymdflickan Tjej, 31 år

Började med Ritalin för första gången i fredags. La av idag..jag är en av dom med turen att få äckligt mycket ångest :( men annars noll effekt ut över det?! hoppas det funkar bättre för dig!