Riktigt namn:
Sparvhök Ärkemagikern Civilstatus:
Förlovad
Läggning:
Straight
Intresse:
Hästar
Bor:
Med någon
Politik:
Höger
Dricker:
Läsk
Musikstil:
J-rock
Klädstil:
Preppy
Medlem sedan:
2008-08-18
knark XD
Stulade bilden från Robin. För den stämmer jävligt bra.
Och det här med folk som säger "jag är emot droger för jag känner folk som det har gått åt helvete för". Ja, det gör jag med, vännen. Och folk som tagit sig upp därifrån. Och du har inte varit tillräckligt närastående hen för att inse varför det har gått åt helvete i så fall. Resonerar man så här så är det antagligen en bekant eller vän på ytlig nivå (man kan ha känt varann hur länge som helst för det, tid har ingenting med hur djupt man lär känna varandra att göra) som det handlar om. Då har man inte följt personens genomlevelser, inte lyssnat på vad hen själv har sagt om saken, utan bara avfärdat denne som en idiot till knarkare som i grunden får skylla sig själv att hen inte bara "lade av" eller "ens började med sån skit". Man har inte öppnat sitt sinne för vad som egentligen gjorde att personen gick ner sig, vad bakgrunden var.
"Ahmed hade bra betyg i alla ämnen, var skitduktig på fotboll, hade kompisar och familj. Sen började han hänga med de lite populärare o så, började festa o träffa nya personer och sen började han ta droger och då gick det åt helvete. Alla hans betyg sumpades för han kom aldrig till skolan, han slutade gå på träningarna och hade inte längre någon kontakt med sina gamla polare."
En klassiker. Ahmed var duktig i skolan och på sport, hade relationer. Gör honom automatiskt lycklig = nej. För det första var det antagligen något som saknas i och med att han bytte umgänge. För det andra kanske han egentligen inte brydde sig ett skit om att komma in på Univeritetet eller whatnot, hans familj och omständigheter kan ha pressat honom. "Man presterar inte om man inte vill"eh jo, det finns det de som gör. Uppenbarligen. Med tanke på att folk sadlar om vid 50 års ålder och år av framgång och inser att de aldrig sysslat med sin äkta passion. Så nej, det finns inga bevis på att Ahmed mådde så jävla bra. Skulle droger vara lagligt skulle situationen kanske sett annorlunda ut.
Och även när det handlar om en vän som man vet kanske mår lite pinkigt då och då, så hyses uppenbarligen inte tillräckligt med förståelse. Man har olika anledningar att bruka droger. Och det folk måste lära sig är skillnad på droger och droger, men framför allt att man inte är dum i huvudet för att man typ testar tjack. Eller för att man röker cannabis...
Klart det stämmer att de flesta blir mer trögtänkta om de röker gräs varje dag besides, men hur jävla bright är den som dricker alkohol varje dag då? Ganska mycket trögare så att säga.
"Att vara beroende och nedgången har inte ett skit med om man vill ha hjälp eller inte att göra. Och att en del ger upp är ett resultat på att den s.k. "hjälp" som erbjuds är åt helvete. Skulle inte missbrukare behandlas som slödder och idiotförklarade så skulle de vara mer mottagliga för hjälp."
Skattepengar skall inte gå till att hjälpa folk som blivit beroende, inte en enda krona, för det är de själva som gjort valet. Alla droger skall självklart vara lagliga, men folk som inte kan hantera droger får fan i mig skylla sig själva. Det är INTE svårt att ta droger utan att bli beroende, det gäller bara att inte vara en jävla idiot.
Ska staten betala för folk som missbrukat mat och blivit så feta att de riskerar att dö i förtid? Skall de få gratsi gymkort och personlig tränare och samtalsterapi? Kanske lite statligt sponsrad nyttig mat också?
Tycker det är oerhört oförstående och osolidariskt att tänka så, faktiskt. Alternativet kanske är att ta livet av sig eller falla i apati. Det innebär också förlust för staten, folket och skattebetalarna. Det finns alltid djupare orsaker än att 'vara en jävla idiot'.
Ansvaret ligger inte bara hos individen. Det du missar är att ansvaret ligger på samhället att förebygga problemen, och det görs uppenbarligen inte.
Mitt ex började med droger och allt gick utför, men innan dess så missbrukade han alkohol och innan dess skar han sig. Bara för att det bara var drogerna som märktes så var det ju liksom inte de som gjorde honom sjuk, till skillnad från vad många tycks tro. Orkar inte.
"OOOOOH, EN ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖL, SHIT VAD GOOOOOOOOTT, EN ÖÖÖÖÖÖÖÖL". Löjligaste jävla reklamen jag sett. Alkohol-glorifierande reklamer på tv på den nivån, medan enorma resurser läggs på att jaga småpundare. Så jävla fint, Sverige. Bra jobbat. Löjligt. Patetiskt.
Alkohol är en drog, precis som cannabis, heroin, kokain, amfetamin, metamfetamin, LSD, DMT, PCP, bensodiazepiner, z-analoger, GHB, fentanyl, ketamin, OCH SÅ JÄVLA VIDARE.
Den enda skillnaden dessa droger emellan är egentligen att en är laglig, resten är det inte (utöver drogernas olika verkan, och så vidare, självklart).
Varför? Det finns inget som helst giltigt argument till varför andra droger ska förbli olagliga för eget bruk, så länge alkohol är lagligt. "Funnits för länge, går inte att ta bort" är ett klassiskt argument, t.ex.
Ett otroligt löjligt och dessutom undvikande sådant.
Ja och all jävla whiskyreklam. Okej älskar whisky men srsly. Skulle vara asnice med en reklam för Ecstasy. Kan se framför mig. Lika etiskt/oetiskt, så varför inte.
Att någon väljer att berusa sig med t.ex. cannabis eller amfetamin (de två mest använda illegala drogerna i Sverige, om mitt minne inte felar mig) istället för alkohol... Jag ser inte problemet. Alls.
Den restriktiva narkotikapolitiken som nu förs, "kriget mot narkotika", är enbart ett krig mot den egna befolkningen, och gynnar enbart den organiserade brottsligheten. Ingen annan. Folk dör just på grund av den. Droger är här för att stanna, det gäller att skadeförebygga och lägga resurserna rätt.
Jag hade kunnat skriva mycket om det här, men jag tror att de flesta vet vad jag har för åsikter kring ämnet, så jag orkar inte skriva världens längsta text om det just nu. Lite kan jag skriva, dock.
Du sammanfattade allt ganska bra.
Det som behövs är en legalisering för eget bruk av alla droger, samt sprututbytesprogram i hela landet, bättre psykvård, bättre läkarvård, och bättre missbrukarvård - och även att samhället lär sig acceptera och tolerera att folk brukar andra droger än Svenssons älskade alkohol, detta genom bättre och opartisk information, precis som du skriver. Men man ska inte bara utbilda unga om detta, utan även vuxna.
Annars går det inte.
Snyggt skrivet! Önskar att fler kan öppna ögonen för hur många i Sverige som lider.
Btw, LUF imorrnkväll kl.18, talarkväll s.k. Café Liberal som hålls varje torsdag. Man kan lyssna om man bara vill det, ställa frågor eller diskutera. Och dricka kaffe och äta gifflar. Alla är skitsnälla.
Människan här under är ju korkad. Det jag menade med "hjälp de som vill ha hjälp, låt resten vara ifred" var att de som vill ha hjälp att bryta ett missbruk eller hjälp att inte påbörja ett p.g.a. dåligt mående ska få det, men kan inte/vill inte personen ta emot hjälpen så låt dem göra vad de vill med sina kroppar då. Man kan inte tvinga folk, utan bara förebygga. Känner de att de har bruket under kontroll, kör på!
Problemet är ju att folk inte ska behöva känna behovet att hitta någon substans för att bli lyckliga.
Ah, point taken! Saken är ju att är man nedgången och supercpberoende är det nog inte så lätt att visa motivation till att bli hjälpt. Särskilt inte när samhället och normerna här ser ut som det gör.
Svaret på det är att ett; det är delvis alla förbud som gör att människan generellt mår sämre eftersom det är berövande på frihet. Två; man måste inte vara olycklig för att ta droger, eller bli missbrukare och beroende heller för den delen. Att man dricker alkohol ibland innebär t ex inte att man har behov av det. Är fortfarande väldigt stor skillnad på droger och droger, och minst lika många motiveringar till varför folk använder dem. ;_;
Det tror du? Så man ska skita i alla självmordsbenägna också? Att vara beroende och nedgången har inte ett skit med om man vill ha hjälp eller inte att göra. Och att en del ger upp är ett resultat på att den s.k. "hjälp" som erbjuds är åt helvete. Skulle inte missbrukare behandlas som slödder och idiotförklarade så skulle de vara mer mottagliga för hjälp.
Jag suger inte på att knarka, jag är bara lyckligtvis på en sån plats i livet att jag inte vill lista ut vilken drog jag fungerar bäst på.
Nejmen det jag försöker säga är att citatet på bilden är hårt och rätt elakt. Jag är emot droger för att det så lätt förstör människor som egentligen borde ha fått hjälp och som därmed redan mår dåligt nog. De behöver inte ett beroende och oförstående vänner som lämnar denne. Det är sällan man är en stabil och glad människa när man börjar knarka och inte bara prova skit, typ. Bryr mig inte ett piss om folk provat saker, man är väl inte mer än mänsklig. Vill bara inte att folk ska fastna och må ännu sämre, bryr mig för mycket om allt och alla.
Kort sagt, hjälp till folk som vill ha hjälp, låt resten vara ifred, jamendufattarvadjagmenaaaaarhöhööö
Det är fortfarande fruktansvärt att förbjuda människor att bestämma över sin egen kropp. Spelar ingen roll vilken drog eller vad helst det handlar om. Det är brott mot mänskliga rättigheter skulle jag rent av vilja säga. Att man själv inte vill ta droger är en annan sak. Dessutom är det att generalisera droger och drogbruk lika illa. Att förbjuda det gynnar _INGEN_. Att däremot informera sakligt för alla i tidig ålder vad droger är och hur de funkar, skulle göra skillnad. Finns oerhört mycket som påvisar detta.