Pummel_Chans blogg



Tjej, 33 år. Bor i Karlstad, Värmlands län. Är offline och var senast aktiv: 27 april kl. 22:31

Pummel_Chan

Senaste inläggen

Noelles Historia - Gråskalan som blev regnbågens färger
25 december 2021 kl. 07:58
Colorblind rainbowchild
21 maj 2020 kl. 00:56
Inga lyckliga människor bor här
2 augusti 2019 kl. 12:56
Brev till Jimmie Åkesson och SD
9 juli 2018 kl. 11:50
Amaranthe Live last night
28 april 2018 kl. 23:24
Utmanar alla: Karma is a Bitch Challange
21 februari 2018 kl. 10:37
Jag var den sista du pratade med
12 december 2016 kl. 22:11
Försök jag må bra försöker du må dåligt.
4 juni 2015 kl. 23:59
Polygami och sånt..
9 april 2015 kl. 12:25
If heaven or hell decides..
24 mars 2015 kl. 20:40
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Noelle Civilstatus: Ensam
Läggning: Bisexuell
Intresse: Nörda
Bor: Själv
Politik: Feminist
Dricker: Energidricka
Musikstil: Alternative Rock
Klädstil: Rave
Medlem sedan: 2008-03-06

Att blöda gör mig stark (no cutsies, promise ;p)

Ända sedan jag var liten har jag råkat ut för enormt mycket fysiska påfrestningar. Allt från att få stryk (inte av familjen dock) till att jag var en vild unge som allt som oftast kom hem helt blodig för att jag t.ex skulle se hur många äpplen jag kunde krossa med cykeln osv..
Detta har gjort mig galet stark. Jag har fått en stor smärtgräns tack vare min vilda ungdom.

Något annat roligt att tillägga är ju också att jag har K-vitaminbrist ^^ en ärftlig sjukdom som gör att mitt blod inte koagulerar lika lätt som det ska. Dvs mitt blod är tjockare än många andras vilket även innebär att när jag blöder så kommer det mycket mer blod än hos en vanlig person.

Så vart vill jag komma med detta skumma inlägg undrar ni? Jo, jag vill berätta att för mig är fysisk smärta så mycket mer underbar än psykisk. Jag ler och blir lättad när jag blöder. För fysisk smärta gör mig inte ens hälften så emotionell, ledsen, upprörd eller stressad som psykisk smärta ger mig. I'm hurt, but at least I'm not Hurt.

Liten text om hur smärta kan upplevas olika. Skulle kunna skriva mycket mer om detta intressanta ämne men nu är jag uttömd på skrivkänslor :D


Logga in för att kommentera
Jamie_ 27 år

Var tvungen att komma tillbaka hit för att skriva hihi, jag fick veta i veckan att jag också har k-vitaminbrist! :o All these likenesses!

JamieSXE-old Tjej, 27 år

Du sa precis exakt hur jag fungerar... :|

Pummel_Chan Tjej, 33 år

Ser man på, vi är rätt lika then ^^ *hugs*