Hippies blogg



Kille, 31 år. Bor i Enköping, Uppsala län. Är offline

Hippie

Senaste inläggen

Dagens tips
3 november 2015 kl. 08:43
internet
26 oktober 2015 kl. 17:08
._.
18 oktober 2015 kl. 22:10
internet
13 oktober 2015 kl. 17:32
internet
7 oktober 2015 kl. 22:10
internet
6 oktober 2015 kl. 22:14
internet
6 oktober 2015 kl. 18:33
internet
4 oktober 2015 kl. 22:39
Ny favoritgrej på internet
30 september 2015 kl. 19:51
internet
28 september 2015 kl. 18:08
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: hardmaneatingjapaleno@manmail.s Civilstatus: Singel
Läggning: Inte valt
Intresse: MSN
Bor: Själv
Politik: Röd
Dricker: Vin
Musikstil: Jazz
Klädstil: Mods
Medlem sedan: 2008-11-26

Det där arga inlägget

Okej, jag är exakt lika förbannad idag, om något blev det värre av att diskutera ämnet med andra ec-medlemmar så here goes.
Detta blir nog det allvarligaste inlägget jag skrivit hittills sen jag registrerade mig så ta er väldigt gärna tid att läsa detta, skicka det till dem det berör på något sätt och komma med era synvinklar. Jag skriver det inte för att ventilera utan för att jag verkligen vill att dessa människor ska läsa det och tänka igenom vad fan det är de håller på med.

All mobbning i forumen, bloggar och grupper.
Jag tänker inte skriva ut några enskilda användare men jag har fått intrycket av att alla fattar vilka jag pratar om, ni som hänger i dejting- och shiptråden, glittergruppen osv.

Jag förstår verkligen inte hur ni, som annars verkar vara så vettiga och trevliga människor beter er som såna gigantiska översittare mot andra medlemmar. Liksom, ni går ifrån att förespråka i stort sett alla samhällsfrågor som involverar att minsta förtryck av folkgrupper till att dra ut i forumen och...förtrycka och mobba medlemmar. Går allt det där med respekt mot medmänniskor right out the window när det handlar om personer ni själva ogillar?
Liksom, allt åt alla fast bara dom jag gillar.

Jag har nästan helt slutat vara aktiv på forumen enbart i och med att jag mår så himla dåligt varje gång jag går in på någon helt kosher tråd, klickar på senaste sidan och bara ser er gruppmobba människor.
Exempel: Shippingtråden för några dagar sedan. En av er skriver en annan av er plus en medlem ni ogillar varpå ni skrattar, munkräks, kallar personen för "så jävla äcklig" och laddar upp en gif på någon dry heaving.

Fattar ni inte själva att det är _exakt_ samma sak som händer i pretty much alla högstadier, som säkert har hänt några av er? Samma sak som många kids säkert söker sig till emocore just för att undvika?
Jag menar herregud, det var väl typ för att undvika att bli mobbade som de första kidsen ens sökte sig till ec back in the days? Det var min anledning att börja hänga här i alla fall.
Det här är första gången på fem år som jag genuint känner att emocore inte riktigt är en sån plats längre. Första gången det finns tydliga översittare.

Snälla, ni blir inte bannade/forumfrysta för att ec's admins är diktatorer. Ni blir bannade/frysta för att ni beter er som gigantiska jävla svin mot andra medlemmar. Om det varit någon som helst annan sida eller om ni inte säkert känt hälften av adminsen utanför ec hade ni alla varit bannade för länge sedan, rightfully so.

Jag hoppas att det nu, när det kommer från en del av ec som ni trodde stod på er sida och som ni kanske till och med hyser en viss respekt för, har lite större inverkan att få höra detta. Att tänker igenom vad fan det är ni håller på med egentligen.


Logga in för att kommentera
toxic_pancake Kille, 31 år

Fast vanligt för forum i allmänhet är just översittarna/mobbarna. De som tror sig ha rätt att tracka andra och ser "nätmobbning" som någon sjuk form av heroism, vilket såklart inte är okej någonstans.

thekingisdead Kille, 29 år

#ecgate2015

ALVAREZ Kille, 32 år

SKITBRA skrivet av dig! Jag tror jag vet precis vilka du syftar på + att jag tror att väldigt många känner likadant precis som du och jag för jag känner också agg emot de som beter sig som småbarn och fega grisar bakom sina skärmar osv, osv.

fleshworld Tjej, 37 år

Du är bäst. Glad att du finns på internet och i mitt liv.

ElinaLiljeholm Tjej, 30 år

Hur är det möjligt att jag är 100% ec-junkie och är inloggad ca 24 timmar om dygnet, men ändå har jag ALDRIG grepp om vad som händer när det blir uppståndelse.
Folk snackar alltid om en generellt kass attityd på sidan och medlemmar som beter sig fittigt i forumen men jag ser (nästan) aldrig skymten av något liknande och förstår ingenting. Hänger jag i fel trådar? Är jag blind, döv? :(

Socker Tjej, 34 år

Så jävla bra skrivet!

ewebby Tjej, 31 år

as bra! =)

Manskensgatan 30 år

Vad kul att så många har kommenterat detta inlägg så himla positivt!! Hoppas det blir lite av ett trendbrott i hur man beter sig mot varandra, nu när det är världen snackis. Känns som det eskalerat rätt mycket i hur edgy folk är i forumena.

BEBE Tjej, 32 år

AAAAMEEEEN

nejsluta 25 år

Kan väl känna mig träffad på vissa sätt, sa att jag skulle knulla en persons mamma i ett inlägg för ett tag sedan på grund av att den där personen var en schlang mot mig.
Biktar i Tims blogg, stabilt

nejsluta 25 år

Älskar hur en viss tjej som var en av de första inte är sen med att vara en gigantisk snorschlang, men ändå skall vara en så fin medmänniska att hon står upp för alla elakheter bara för att kära Tim postat inlägget!!
(Gud, dock vet du att jag uppskattar dig girl)

Eldfluga Tjej, 30 år

Så jävla spot on!

argvarg Tjej, 27 år

Slutade hänga i forumen av mig själv, känner bara usch av detta??? På min tid var det inte såhär :(

Triangeldrama Tjej, 28 år

Aaah vad bra du är Tim!
Har lagt märke till det mycket själv och nu är det bara bloggsidan jag är och snurrar på. Vågar knappt posta någonting längre pga detta!

Jamie_ 27 år

preach!

vira Tjej, 30 år

Slutade också hänga i forumen pga detta, vågar heller aldrig gå in i forumen för att fråga något/lägga upp bilder/osv för att jag är så jävla rädd att bli utskrattad och förlöjligas. Är fan nästan 21 bast och kan fortfarande inte hantera näthat, blir så fruktansvärt äcklad. Håller i alla fall med alla andra, jättebra skrivet!

Revyisnotonfire Tjej, 31 år

Kunde inte sagt det bättre själv!

Viruset Kille, 32 år

Allt sant, Amen

mandis Tjej, 31 år

preeeach
tycker mest det är intressant hur de påstår sig vara så utsatta för förtryck i samhället, för att sedan behandla människor som smuts. pinsamt.

utan Kille, 30 år

wtf

Edvin Kille, 28 år

Bra bra bra bra! Underbart skrivet

Vogelsang Kille, 30 år

Så sjukt bra skrivet!

Folk bör dock tänkte på detta överallt på internet, då liknande saker sker i princip överallt.

LmaoEmo Kille, 32 år

The truth has been spoken! Bara hoppas att det går fram till alla!

Skorpan Kille, 31 år

Shippar detta ibland, ibland mer än annars. Just efter att ha läst detta ganska mkt.
http://i.imgur.com/zeHsMvv.png

MAGIC Tjej, 28 år

+1