Fått livspepp, det är helt underbart!
Vill bara leva livet!
Dock ska jag först ta upp något skumt som jag fick höra härom dagen.
Var några på StorCon som tydligen hade ansett mig som dryg eller så eftersom min mobil hade ringt, jag hade kollat på den sedan låst den och lagt ifrån mig den.
Det här är en grej jag tänkt på ganska mycket, inte bara med samtal utan generellt med SMS och dylikt också.
Ifall jag inte kan/vill/orkar svara, varför ska jag behöva göra det ändå?
Det spårar ju ändå bara ur om man tänker lite längre, right?
Typ om jag mår dåligt och ska tvingas prata med någon ändå kommer de säkert bara uppfatta mitt mående som något jobbigt ändå och börja krångla med det och sen inbilla sig att jag inte tycker om dem osv osv så blir det bara bajs. - Eller om jag är upptagen så blir det hastigt och konstigt och grejer och saker missuppfattas osv osv -- Det är liksom, är det inte ett bra läge så är det väl då bättre att inte svara just då?
_________________
ÖSKFJWEOIGJEAF över till annat!
Älskar mitt djur.
Han är bra.
Ska åka till Skåne på fredag och stanna där i två veckor. Passa min brors lägenhet, jobba järnet, träffa några vänner och dylikt och bara leva lite! - och passa katter!
__________________
Jag.
Värdelöst blogginlägg NÄSTAN, inte samma feeling som jag brukade i bloggen alltså, men det är lite sån jag är till och från.
MÃ¥ste skaffa mer koll i livet.
Jaa jag vill inte svara på varken sms eller annat snabbt.inte ofta iallafall. Men det betyder ju fan inte att jag aldrig vill varra polare med personen i fråga. Jag kände bara inte för att prata. Det ska väl vara ok? Detta är fan mobil hysterins fel. Ingen hade blivit förolämpad av detta för några år sedan.
Så sant, så sant. :a
Typ om någon hade knackat på dörren när man var liten och frågat om man ville leka och man ba "Orkar inte, vi kan leka en annan dag, är trött." Då är det ingen som hade tyckt man var dum
> __ > Inte där jag bodde i all fall!
Det är bra! Om ett samtal stör dig ska du inte svara. Du måste ju må bra och tänka på det bästa för dig. <3
Ha så kul i skåne! Själv drar jag till Sundsvall på fredag. XD
Pussa din lilla gulleplutt från mig. ^^ Katter!!!<3
Alltså, sen är det ju inte så kul för de som pratade med mig på konventet heller om jag ska babbla i telefon hela tiden.. Svarar givetvis om det är något viktigt och jag vet det, men typ 80% av gångerna vet jag att det inte är det, så då är det bara ganska irriterande helt ärligt när jag sysslar med något och folk ska ringa hela tiden för att fråga vad jag gör typ. ):
Men precis, speciellt om man vet att den som ringer inte egentligen vill något speciellt och man är upptagen eller känner sig osocial.
- Men framför allt förstår jag inte varför någon annan ska döma en över ifall man inte svarar, tror liksom jag har ganska mycket bättre koll på den som ringer mig än de som bara ser att jag inte svarade..
Speciellt så hade de nog blivit missnöjda och tyckt jag var dryg även om jag svarade, för då hade jag varit dryg som pratade i telefon när jag pratade med folk på konventet.
Ologiiiiskt ; __ ;
svarar nästan aldrig när nån ringer. Det brukar oftast vara i de sämsta tillfällerna och jag gillar verkligen inte att prata i telefon, det är så stelt. :/ Anyway.. Kom till Umeå på fika ist?
För att inflika något ang. det du skrev först, så finns det enorm hets nowdays om att man skall svara nästan innan man ens fått meddelanden.
Är det inget livshotande urgent, så ser jag ingen anledning till att bli så frustrerad över att inte få svar på direkten.