ChelseaSmilexs blogg



Tjej, 30 år. Bor i Halmstad, Hallands län. Är offline

ChelseaSmilex

Senaste inläggen

Jag är en hemsk människa.
22 september 2013 kl. 23:53
ett sånt "där" inlägg..
17 juli 2013 kl. 00:27
var ju ett tag sen.
24 juni 2013 kl. 02:53
Trollhättan.
30 april 2013 kl. 10:50
skoljävel
12 mars 2013 kl. 12:29
lite tumblr stuff
26 februari 2013 kl. 00:04
blö
14 februari 2013 kl. 00:38
över.
10 februari 2013 kl. 01:29
Orkar inte.
4 februari 2013 kl. 11:30
hejhej.
29 januari 2013 kl. 23:08
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: evelina Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Musik
Bor: Med mamma
Politik: Inte valt
Dricker: Allt flytande
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2009-01-13

Event

ChelseaSmilex har inte lagt till några event än.

Ã…skan slog ner

Vaknade av att det lät som nått exploderade, insåg ju att det var åskan som slog ner, jag trodde det hade slagit i vårt hus, men så gick vi ut och så var det några hus bort, det såg ut som ett stort eldklot som föll ner.
usch, och mamma stod och tvättade händerna och fick ström igenom armen, fyfan.

nu har det börjat åska igen, och jag är livrädd :(



Logga in för att kommentera
BrunkaMedKondom Kille, 31 år

Luftmasseåskväder kan uppstå vid kraftig lokal uppvärmning över land – sommarens vanliga värmeåskväder skapas av termik vanligtvis på eftermiddagarna - och/eller bildas genom vertikala luftrörelser i en instabil luftmassa. Även orografiskt (orsakad av topografin) betingade luftrörelser kan skapa de uppvindar som krävs. Samma sak gäller för stora skogsbränder. Nattetid bildas ibland termik över uppvärmt hav och som kan ge upphov till åska. Detta är vanligt bland annat runt Medelhavet.

Frontåskväder uppstår genom vertikala luftrörelser vid frontpassager – vanligast i samband med kallfronter. Kallfrontsåskväder uppstår när den kalla luften pressar upp en varmare luftmassa. En vägg av sammanvuxna åskmoln kan bildas längs hela fronten – sådana åskväder är ofta mycket intensiva men kortvariga eftersom fronten är smal och rör sig snabbt (50–100 km/h). Varmfrontsåskväder är normalt lågintensiva, glesa men mera långvariga, och utan tydligt synliga åskmoln.

ChelseaSmilex Tjej, 30 år

tack för infon.

Pow Tjej, 31 år

hatar åska :c

ChelseaSmilex Tjej, 30 år

jaag med :(