simscity666s blogg
Tjej, 30 år. Bor i Norrbottens län. Är offline och var senast aktiv: 28 juli kl. 21:55

Senaste inläggen
Same old, same old22 juli kl. 04:18
Dröm!
10 juli kl. 23:42
On the road
9 juli kl. 17:28
Det närmar sig
27 juni kl. 03:04
Bring back EC and andra liknande sidor
21 juni kl. 23:30
Long time no see
2 juni kl. 23:59
typ ett år senare
31 oktober 2024 kl. 00:44
Skitsnack
9 februari 2024 kl. 15:19
Helvetet frös till is
20 januari 2024 kl. 11:14
Dag 7 nu
7 december 2023 kl. 05:06
Visa alla
Fakta
Civilstatus: Inte valtLäggning: Straight
Intresse: Musik
Bor: Kartong
Politik: Anti-allt
Dricker: Energidricka
Musikstil: Metal
Klädstil: Svenne
Medlem sedan: 2016-01-02
Event
simscity666 har inte lagt till några event än.
Same old, same old
Ja alltså om ni inte redan tröttnat på min blogg och att jag nästintill bara skriver om samma ämne typ hela tiden så kanske ni gör det nu. Även denna uppdatering blir om ett ämne som ni vid detta laget borde veta att jag håller kärt: nämligen agility!
Wooow vad förvånade ni blir va?
Anyways så har denna helgen bestått av juat detta, agilitytävling både lördag och söndag. Ska tilläggas i 29°C och gassande sol hela helgen. Det var faktiskt olidligt och typ inte ens kul om jag ska vara ärlig. För att allt var så satans långt bort. Liksom parkeringen och toaletten var 2 fullstora fotbollsplaner bort, samma sak med klubbhuset där de sålde fika. Och bara att gå den här orimligt långa sträckan gjorde att man tappade sjukt mycket energi och dessutom svettades till förbannelse. Så liksom allt fokus låg på överlevnad i princip, se till att varken jag eller hunden skulle få värmeslag och tuppa av av värmen. Se till att vi båda var nedkylda och att vi båda fick nog i oss med vätska, så allt fokus på att ha roligt och köra agility försvann. Speciellt när vi faktiskt skulle tävla. Varken jag eller Zelda orkade springa speciellt fort i 28-30°C och gassande sol.
Dock lyckades vi ändå prestera på lördagens agilitylopp, för där sprang vi felfritt och fick vår allra första pinne i agilityklass 2. Sen söndagen var nästan värre värmemässigt för då sprang vi vårt lopp mellan den tiden solen är som argast lol. Men vi sprang vårt andra felfria lopp i hoppklass 3, där vi gick miste om ett cert och pinne för vi fick en 2:a plats och de som vann var 10 sekunder snabbare än oss :(
Tänkte efteråt om vi kaaanske hade kunnat vinna om det inte hade varit så satans jävla varmt , för Zelda vad sååå långsam , mer än vanligt och det märktes tydligt på henne att värmen tog ut sin rätt. På mig också för det var ett under att jag ens kom ihåg banan. Var verkligen inte roligt att tävla agility . Jaja men vi fick iaf vår första värdiga 2:a plats som jag ändå kan vara stolt över, och så försöker jag trösta mig med att klubbens cert-rosetter inte var särskilt fina så vi gick inte miste om nåt speciellt hahaha. Vi har ju resten av hennes karriär på oss att plocka hem de två sista certen innan hon blir hoppchampion. Dessutom så debuterade vi i klass 3 i maj så är ju inget kul om hon hämtar hem alla 3 cert det första hon gör för då har vi ju inget kvar att jaga liksom.
Jaja här får ni en bild på min superråtta!