nils blogg
25 år. Bor i Lund, Skåne län. Är offline

Senaste inläggen
hm?30 december 2022 kl. 03:26
seinfeld
13 maj 2021 kl. 13:30
sean paul
19 februari 2021 kl. 13:28
Emocore
13 februari 2021 kl. 18:52
hallå admins
11 februari 2021 kl. 10:13
tjolahopp tjolahej
4 februari 2021 kl. 16:59
update
2 februari 2021 kl. 17:34
tjohoj
2 februari 2021 kl. 14:04
ge mig
18 januari 2021 kl. 13:13
onsdag...
13 januari 2021 kl. 08:54
Visa alla
Fakta
Civilstatus: LetarLäggning: Asexuell
Intresse: Fiske
Bor: Med mamma
Politik: Moderat
Dricker: Nej!
Musikstil: Crunkcore
Klädstil: Lolita
Medlem sedan: 2016-02-20
påklistrat leende
idag var första gången jag var i skolan på över tre veckor. pappa jobbade hemma idag och erbjöd att köra mig dit, så att jag slapp gå till tåget. bilresan gick åt att försöka fixera ett lätt leende och svar på alla frågor.
"var har du varit?"
"vad för sjukdom hade du?"
"hur mår du?"
"varför har du inte pluggat hemma?"
och jag överlevde faktiskt. kom in i klassrummet, till några chockade ansikten och några glada, men de flesta reagerade (lyckligtvis) inte så mycket. två lektioner senare slutade jag och det var nog bra, jag var så otroligt utmattad. 90 minuter av att låtsas vara frisk drog all den energi kaffe och pappas peppande ord hade gett mig. jag trodde jag skulle kollapsa på väg från skolan. pappa hade tydligen klippt sig i stan så han bjöd på kaffe på mitt favoritcafé efter det och sen åkte vi hem. imorgon har vi prov på antikens litteratur, det vill säga allt dem gått igenom medan jag varit sjukskriven. jag kanske slöläser lite om det ikväll, så jag iallafall får godkänt.
det kändes otroligt skönt att jag klarade dagen och att jag kunde vara social och prata med klassen, samtidigt som det är skrämmande hur jag hur tidigare kunnat gå från 8.00 till 16.30 utan att klaga, men att jag idag precis klarade 90 minuter. ett steg i taget, antar jag. glömde visst listan igår, så kör dubbelt idag!
Dag 12 - Meningen bakom mitt ec namn.
rebby är ett smeknamn Tim gav mig någon gång när han var riksbäng. det fastnade bara.
Dag 13 - Låtar jag kan lyssna på om & om igen
sånt ändras för mig hela tiden, då jag varannan månad lyssnar sönder ett fåtal låtar tills jag knappt orkar höra dem igen. senaste månaden har jag lyssnat på DVP av PUP säkert 20 gånger och Karma Police minst lika många. dock har jag aldrig lyssnat sönder på Takyon, den slutar aldrig vara så jävla BANGIN, bara. TRIPLE SIX FIVE FORKED TONGUE
ps DVP har en så JÄVLA bra musikvideo
pps det har inte karma police
ppps takyon har en bra dock
Dag 14 - Fem till sanningar om mig.
Dag 15 - Mina drömmar och mål i livet
Dag 16 - Det här är jag beroende utav.
Dag 17 - Fem saker jag hatar och fem saker jag älskar.
Dag 18 - Tre positiva saker med mig själv & tre negativa.
Dag 19 - En bild på dig som barn.
Dag 20 - Någon jag vill byta liv med för en dag, & varför.
Dag 21 - En fin bild jag tagit.
Dag 22 - Det här upprör mig.
Dag 23 - Något jag skulle vilja, men inte vågar.
Dag 24 - Det här får mig att gråta.
Dag 25 - En bild från mitt rum.
Dag 26 - Något jag skulle vilja lära mig.
Dag 27 - Min favoritmat.
Dag 28 - Det här saknar jag.
Dag 29 - En bild på mig förra året och nu, hur jag har förändrats sedan dess.
Dag 30 - Fem bra saker som hänt under dessa 30 dagar.