moebs blogg



33 år. Bor i Göteborg, Västra Götalands län. Är offline

moeb

Senaste inläggen

D-Vitaminbrist
16 juni 2020 kl. 09:45
Dagens
4 juni 2020 kl. 23:26
Wow classic
5 november 2019 kl. 19:48
Doggggggggo
14 augusti 2019 kl. 07:06
hehe kent xD
3 juli 2019 kl. 11:29
Teen spirit
3 juli 2019 kl. 09:21
Skaffa hund
7 januari 2019 kl. 01:39
Svåra val.
5 januari 2019 kl. 17:54
gott nytt hehe
1 januari 2019 kl. 02:37
ru-ss-i-ya
22 december 2018 kl. 21:04
Visa alla

progress

Hade lite snack på telefon med försäkringskassan idag och de skulle dröja några veckor tills de fattar beslut om min aktivitetsersättning.
Rätt nice, jag ser inte något om varför det inte skulle gå igenom.. Men om det gör det så kommer jag få retroaktivt från februari, dvs 7-8 månader.
Cash money me likey. tror det är runt 14-16k eller något sådant, passar ju utmärkt då jag ska till Spanien i oktober.

Umgänge, jag går ofta väldigt långa perioder utan umgänge och jag märker mer och mer hur mycket jobbigare det blivit med den sociala delen för mig.
Ångesten av att skriva med någon.. Att sitta i nyare umgänge och faktiskt prata.. Det går inte för mig, har nog nästan alltid varit så men inte på samma sätt. Nu mår jag generellt dåligt av bara tanken av att faktiskt vara ute bland folk (om jag inte är onykter dvs.)

Ensamheten är bara något jag känner av då jag påminns hur närhet känns.
Tur nog så omgav jag mig av personer förr som nu påminner mig dagligen om varför jag fortfarande hatar människor.
Kanske nog faktiskt bara borde fly till Madagaskar. Men som vanligt vill jag så mycket mer än jag faktiskt klarar av.
dvs inget.

Men det här är väl kanske ingen skillnad till hur det alltid varit, kanske bara jag som fått mer insikt i det hela, vore ju inte första gången.
Men vsg. EC. En till obetydelsefull text där jag försöker tolka mig själv.
ger det 6/10

Då jag sov bort hela dagen och vaknade runt 18.00 idag och kanske knaprat ett par mer "du kommer inte kunna sova"-piller än jag har ordinerat så blir det nog en lång natt med många dåliga filmer.
pz.


Logga in för att kommentera
Ezra 26 år

Madagaskar e ett farligt ställe :o

moeb 33 år

Vart annars ska man fly? :/