Riktigt namn:
Joel Sandberg Civilstatus:
Upptagen
Läggning:
Straight
Intresse:
Musik
Bor:
Själv
Politik:
Hemligt
Dricker:
Vatten
Musikstil:
Allt
Klädstil:
Blandat
Medlem sedan:
2009-03-29
Måste skriva av mig
Som de flesta förmodligen vet släpps min EP 'I Second That' den 4e Juni, d.v.s. väldigt snart. Och jag känner att jag måste än en gång få skriva av mig om hur det känns inför det. Jag känner mig otroligt missnöjd med resultatet, mixen låter sämst av flera olika anledningar och sättet jag spelar på känns oerhört tråkigt att lyssna på. Jag vågar själv inte ens lyssna på låtarna för jag är rädd att jag ska ångra mig så mycket.
Jag har insett att de saker jag lagt upp på Youtube på senare tid håller betydligt högre kvalité än låtarna på EPn, och skulle jag kunnat göra om de så hade jag gjort det helt annorlunda idag. Det ger mig ångest, att veta att hade jag väntat en månad eller två hade det förmodligen blivit mycket bättre och jag hade inte behövt känna såhär.
Är så rädd att folk förväntar sig så sjukt mycket, och att när de sedan hör det, inse att det inte var särskilt bra alls. Det är ju så många som tror att det kommer vara helt fantastiskt eftersom det är med Panic & Action. Vill inte göra de besvikna heller ju, men förmodligen kommer det inte bli så populärt som dom hoppades på..
Jag skriver inte det här för att folk ska tycka synd om mig och förklara att det säkert visst är bra. Utan vill bara att ni inte ska förvänta er massa, och att det förmodligen inte är så bra som ni hoppats på. Och vill inte att folk ska tro att jag tycker det är skitbra, visst att det är lätt att skriva av sig här på EC och förklara hur allt ligger till. Men folk som ser det via fb bara har ju ingen aning om hur jag tänker om det hela, och därför jag kanske sjunker i deras ögon om jag kommer ut med något som är så pass dåligt..
Men visst om folk kanske kommer tycka om det någorlunda ändå och påpeka att det är ju visst skitbra, det skulle ju kännas mycket bättre då, men jag har ändå svårt att tro det, för jag tycker verkligen inte det. Jag hoppas iaf jag kommer ha ert fortsatta stöd i min musik, oavsett om ni gillar EPn eller inte..
Drar till skolan nu för att spela på en avslutning, tack till er som orkade läsa detta.
Jag har lyssnat på dina första låtar på yt, och jag blir fortfarande lika glad när jag hör dom.
Den kommer i mina öron vara lika underbar som alla låtar du lagt upp. Visst att vissa låtar är bättre än andra, men sånt kommer alltid finnas! Jag tror på din ep! <3
Men åh så fin du är ! Tack vännen <3 men vill inte att du ska tro så mycket på den och förvänta dig något jättebra ): är glad att du tycker om min musik, verkligen, men vill inte göra folk besvikna med det här .. </3
Säger som alla andra, med tanke på att det var ett tag sen den spelades in så är det ju klart att du utvecklats och det är många där ute som hört dig spela innan och vet hur grymt duktig du är. Tror inte du behöver vara rädd over att någon kommer att bli besviken. Du har verkligen talang och borde inte vara orolig. Själv har jag lyssnat ganska mycket på dig på youtube och har aldrig blivit besviken. Självklart så finns det många där ute som blir oroliga, speciellt vid sin första EP men tro mig, du behöver inte vara orolig, du klara detta och det finns så många som tror på dig och står på din sida. jag tror på dig, VI tror på dig!
Ja jag känner att jag hade gjort det mycket bättre nu, svårt att veta direkt hur man ska göra alla låtar, och dessutom under tidspress, kom typ på försent att ja hade velat göra om dom men det gick ju inte ):
Tack så jättemycket <3
Oavsett hur bra eller mindre bra din EP är, så vet vi alla som gillar din musik att du är grym på det du gör. Vi vet ju att du kan och jag tror verkligen inte att du sjunker i folks ögon på grund utav det här. Snarare kanske ser det på ett helt annat sätt. Du är ju verkligen inte dålig. Jag diggar dig så sjukt mycket. Och flera av mina vänner har hittat dig och fastnat direkt. Det borde du veta. Du är grymt Joel. <3
Åh det betyder mycket, tack för ditt stöd finis! Försöker att tänka så och inte se det som en stor grej. Och va glad jag blir att dina vänner tycker om det.
Tack för allt stöd <3
Nejnej, du gjorde inget fel alls Robban! <3 men han som skulle göra det gjorde det inte bra, och det jag gjorde var inget vidare heller. Men det blev iaf bättre efter att du fixade det. Så tack för all din hjälp <3
Du vet vad jag tycker hjärtat, och det säger jag verkligen inte bara för att göra dig glad, utan för att jag verkligen tycker det, och de lär andra göra också.
Men du får vara orolig och osäker. Det är nog alla när de gör sin första EP eller liknande.
Men du är så grovt begåvad, verkligen.
Det blir bra. <3
Tack finaste underbara, är så glad att just du tycker om det. Utan dig vid min sida så vet jag inte alls hur det hade gått ): det betyder så mycket att du tar dig tid till att hjälpa och stötta mig, tack <33
Var inte orolig, Peter har hört det så skit i det. Han vet vad han ger sig in på. Du kan ju fortsätta med det du gör på youtube och känna dig nöjd över det istället. Det är bra, du ska få se <3
Joel, sluta nojja dig nu! Jag vet precis hur du menar men du oroar dig i onödan.
Du kommer få fler chanser att bättra på dig, men detta är din första EP så jag tycker inte alls att du ska känna sån prestationsångest. Jag tror faktiskt att du har haft för höga förhoppningar om dig själv så att du nu känner dig besviken. Men jag lovar, dina fans vet vad du går för. Oavsett hur det låter kommer de att älska det. Tro på mig. Du är ett underbarn när det gäller musik, bara tro på dig själv. :)!
Jag försöker verkligen tänka så som du skriver, men ibland funkar det inte. Men att få höra det ifrån andra hjälper faktiskt. Vill verkligen vara hos er då, dels för att vara med och fira er, men också att jag vill inte sitta själv på releasen ): <3
fatar exakt hur du känner men låt det vara så
jag har själv gjort skiva jag vart med misnöjd jag är perfektonist så hatar när det blir fel men när lärarna kom och hade hört skivan och stt och digat med hela familjen då förstår man att man inte ska ändra det något jag lovar även om du inte är nöjd är nog dina fans det ska du veta:)
Jag tror iaf att folk kommer tycka om det! Och det är klart att folk fortfarande kommer stötta dig med musiken, det gör inget om en eller två låtar blir fel, du har flera låtar som du har gjort och de är asbra! ):