ewebbys blogg



Tjej, 31 år. Bor i Västmanlands län. Är offline

ewebby

Senaste inläggen

trogen ec:are och emobilder
4 september 2016 kl. 16:57
denna sommar har vart den bästa ever
9 augusti 2016 kl. 19:26
Drar håret lila nu
29 juni 2016 kl. 19:54
HJÄLP
29 juni 2016 kl. 19:12
Note to My selfe
29 juni 2016 kl. 19:09
Bilkrock i fredags
21 juni 2016 kl. 20:40
Sexgalen
11 maj 2016 kl. 18:58
Drama...
15 april 2016 kl. 20:10
Så himla mysigt
10 april 2016 kl. 00:29
Ångesten från helvetet
5 april 2016 kl. 20:45
Visa alla

Fakta

Civilstatus: Öken
Läggning: Straight
Intresse: Sex
Bor: Kartong
Politik: Anti-allt
Dricker: Hembränt
Musikstil: Allt
Klädstil: Goth
Medlem sedan: 2008-02-11

Skriver ut

Det spelar ingen roll vart jag är, alla kollar snett på mina ärr. Min största önskan är att spola tillbaka tiden och bara strunta i att ta ut min smärta på mig själv. Det måste vara det absolut dummaste jag gjort i hela mitt liv. Varför inte börja boxas eller börja gymmat? Varför valde jag att svälta ner mig själv och skära mig? Tack vare att jag valde de valen har det fortfarande påverkat mig än idag. Jag har fortfarande svårt att äta i vissa perioder. Som idag, klockan är 5 på eftermiddagen här och jag har fortfarande inte fått i mig någon riktig mat. Igår åt jag en halv pannkaka, det var de enda jag fick i mig.
Och mina ärr, jag kan inte gå i shorts, alla tittar snett på mina ben, armarna syns knappt. Jag skäms, så fruktansvärt.
Kommer aldrig glömma den dagen i skolan när jag äntligen vågade sätta på mig korta shorts, då några i min klass (hade skåp bredvid mig) började viska, och kollade på mina ben. Jag förstod på direkten men orkade verkligen inte lägga ner energi på att ens säga "ja jag har skärt mig, vad spelar de för roll?". Mina vänner sa att de hade pratat om mig osv men jag orkade inte ens svara dem, jag sa bara att de var okej och att jag inte brydde mig. Men jag brydde mig verkligen om det, det tar fortfarande som fan när folk frågar vad jag gjort, jag har sån ångest över att jag gjorde som jag gjorde. Jag skäms över mig själv, över mina ärr. Jag vågar knappt gå med shorts i Sverige. Trodde de skulle vara annorlunda här i Thailand men människor är människor, de kollar fortfarande snett på mina ben...

Idag har jag tatuerat in texten

Cause they dont even know you, all they see is scars. They dont see the angel living in your heart

På underarmen.


Logga in för att kommentera
holdyourhorses Tjej, 30 år

Du ska inte lägga skuld på själv, du kanske inte visste bättre då... Tycker inte att du ska skämmas överhuvudtaget. Var stolt över att du vågar gå med shorts, att du står på dig själv.

ewebby Tjej, 31 år

Klart jag inte visste bättre då, eller tydligen gjorde jag inte det. Man är ofta efterklok vilket är jävligt synd. Puss, dina ord värmer <3

HarveyDent Kille, 41 år

Ja folk kommer kanske alltid titta men du kan bestämma över din egen reaktion iaf. Jag kan väl själv säga att jag för några år sedan sett folk med sånna ärr och givit någon kommentar till vännen bredvid..tyvärr är man jäkligt trångsynt ibland, dåligt insatt i den andras skor, sen hamnar man själv under skiten och lär sig ödmjukhet. Alla bär vi på något skit som vi skäms för så är det. Tycker du ska öva dig på att visa dina ben och armar. Folk som du pratar med kommer ju se förbi allt de där.

ewebby Tjej, 31 år

Ja visst är det så, men de är de att folk kommer aldrig sluta förvåna en! Så de spelar ändå ingen roll vad man tänker. Tack för att du bryr ig! <3

swagfag Tjej, 32 år

Du måste lära dig att kunna accpetera det, finns inget alls att skämmas över. Jag skämdes också otroligt mycket över mina ärr på armarna, men jag har accpeterat det nu. Det är en del av dig, och du är bra även med dom.
Jag har tatuerat in "Jag ångrar ingenting" på min handled vid mina ärr, just för när folk ser det så ser dom texten också så slipper dom fråga så himla mycket.
Det är jobbigt men det blir bra, promise!<3

ewebby Tjej, 31 år

Jag vet att jag borde acceptera mig själv, men jag är helt enkelt för osäker på allt! Men någon gång så blir det nog att jag accepterar det! Tack för att du bryr dig!! <3