Sis blogg



Tjej, 34 år. Bor i Slite, Gotlands län. Är offline

Ingen bild på Sis

Senaste inläggen

Farbror "Etiopisk fånge"
16 september 2012 kl. 21:44
Star
2 mars 2012 kl. 14:49
Skådespeleri
29 februari 2012 kl. 15:57
Kläder
21 februari 2012 kl. 23:33
Du
11 februari 2012 kl. 12:17
Bottar
22 januari 2012 kl. 11:40
Fin, ofärdig tanke.
30 december 2011 kl. 21:48
Hemska ljud och "what if"
30 december 2011 kl. 12:30
När man hör i syne, hur ser man då?
30 december 2011 kl. 00:39
Gamestop
29 december 2011 kl. 17:46
Visa alla

Mitt tal på Lördag

Ni behöver verkligen inte läsa dethär. Jag skriver mest för att vara säker på att det sparas ordentligt, men lite för att se vad ni tycker om ni har något tips xD

Jag ska lajva på lördag och jag spelar en ambitiös kindred. Me wants powers! :D



Ursäkta! Kan jag få allas uppmärksamhet? Tack så mycket!

Jag har kollat runt, jag har pratat och presenterat mig för de flesta här. Jag tycker det är dags att vi tar upp det jag anser vi borde göra. Någon mer här som tycker att det är dags för ett styre här på ön? En organisation? Det är dags att försöka få kontroll på vad som händer här. Vi behöver en Furste! Fursten behöver vara någon som vet mycket om öns aktiviteter, en som är en bra ledare. Inte nödvändigtvis den äldsta eller starkaste av oss alla. Den smartaste. Någon som kan styra upp, som kan vara rättvis.

Jag borde förklara mig. Den äldste av oss har en stor risk att fortfarande gå i gamla spår, ha gamla metoder. Se bara var det ledde oss! Det vara nära att förgöra oss, vi genomled en hemsk tid. Vi var tvugna att gömma oss! Det är dags för en ny tid, en ny era!

Vi måste självklart gömma oss mer än innan SÄPO blandade sig i, på grund av de gamla sätten. Men vi kommer klara oss bättre än om vi ränner runt och hoppas på det bästa.
Därför tycker jag att den äldste av oss inte nödvändigtvis borde inta fursteplatsen. Den starkaste? Om tillräckligt många går ihop kan man störta en stark individ, tillochmed en stark klan. Vi behöver en smart individ som undviker sådanna situationer. Vi måste också kunna lita på varandra. Ni kanske missförstår - det jag menar är att vi måste bygga allianser med varandra.

Jag nominerar mig själv. Jag har bra kontakt med både människor och er. Jag är inte helt omöjlig att resonera med. Jag kan se efterfrågan och har möjlighet att bemöta den. Är det något hinder för detta så tala. Jag kommer försäkra er att jag är rätt man. Om jag inte kan det, var goda hitta en mer passande kandidat.

Vi kan inte vara lika många som vi skulle vilja - vi måste vara så få som möjligt för att undvika SÄPOs ögon, men tillräckligt många för att kunna stå emot hoten på ön. Vi måste begränsa infamningar.

Vi kommer dela upp de säkraste områdena bland oss till domäner. Varje individ kommer äga lika mycket yta som alla andra, inklusive fursten.

Jag förväntar mig att vi kommer hjälpa varandra. Vi måste kunna enas och växa tillsammans om vi hoppas att en dag kunna driva SÄPO på villovägar. Vi kan inte förgöra dem, vi måste lura bort dem. Hur vi gör det kommer vi fram till vid ett bättre tillfälle. Det är inte det vårat nuvarnade möte går ut på.

Vad säger ni? Accepterar ni mig?


Logga in för att kommentera