Nellies blogg



30 år. Bor i Lindesberg, Örebro län. Är offline och var senast aktiv: 4 juni kl. 17:51

Nellie

Senaste inläggen

Någon som kommer ihåg mig?
30 april kl. 21:12
Hej ec
18 oktober 2017 kl. 11:52
Hej
10 juli 2017 kl. 00:33
Skit
5 juli 2017 kl. 23:24
Åååååå ( cw tmi personligt skit)
4 juli 2017 kl. 01:34
Drunknar
2 juli 2017 kl. 23:30
Asså kolla hur sjukt???
1 juli 2017 kl. 20:43
Fucking hatar mitt liv
30 juni 2017 kl. 21:02
Dålig
30 juni 2017 kl. 00:53
On the other hand
27 juni 2017 kl. 00:14
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Satan. Civilstatus: Upptagen
Läggning: Inte valt
Intresse: Poesi
Bor: Själv
Politik: Feminist
Dricker: Vin
Musikstil: Allt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2008-11-10

Ett ollon

</3
Mår som en röv. Har helt random fått världens jävla mongoförkylning och är hostig som ett as. Har ont i halsen och lungorna, det bränner som fan när jag hostar och ja. Det är nice när man är rökare btw. Mkt skönt att röka mkt mkt. Fast tror jag redan nämnt förkylningen för er, men whatevs.

Var ju på psyk igår, som jag också berättat. Skrev ju väldigt kort om det, så tänkte berätta lite mer nu.

Pratade med läkaren om min problem. Första gången någonsin som jag faktiskt tar upp mina riktiga problem och förklarar hur saker faktiskt är egentligen. Har alltid dolt allting förut och varit för stolt för att visa mig svag. Men nu lade jag upp alla korten på bordet och körde. Förklarade hur jag fungerar, varför jag är inkompetent inför arbete etc just nu och hur jag personligen tror att man kan lösa det på bästa sätt.

Läkaren sade att hon tyckte att det skulle vara bäst att ge mig en sjukskrivning på X-tid, inte så lång vad jag förstått, och sedan lägga upp olika mål som vi ska jobba oss igenom stegvis. Fick inget fastslaget svar på hur det blir, då hon ville diskutera med sina kollegor innan hon lovade något.

Men tanken är:
1. Sjukskrivning.
2. Inkomst.
3. Aktivitet
Långtidsmål: flytta hemifrån.

Så om jag förstått rätt blir det eventuellt att jag blir sjukskriven, och att jag sedan har sjukskrivning på en viss procent med kombination av lite aktivitet. T.ex 90% sjukskrivn och ett par h/vecka där jag praktiserar osv, och sedan utöka aktiviteten osv vilket var exakt vad jag ville ha. Under denna tid kommer jag ju också börja gå DBT-behandling och börja jobba med mig själv, så att jag till slut fungerar bättre psykiskt och så.

Hoppas verkligen att detta blir bra. EFter att läkaren pratat med kollegorna skulle de (ifall det blir sjukskrivning) ha ett möte med psyk, soc, AF osv samlat, vilket läkaren också tyckte var att föredra då jag inte har kontakt med dessa ännu och måste börja försöka fixa saker där med så jag får hjälp.

Hoppashoppas detta blir bra. Är så trött på att min vardag inte fungerar för fem öre bara för att jag är psykiskt handikappad. Vill att allt ska ordna sig, men jag måste få hjälp nu.


Logga in för att kommentera