Nellies blogg
30 år. Bor i Lindesberg, Örebro län. Är offline

Senaste inläggen
Hej ec18 oktober 2017 kl. 11:52
Hej
10 juli 2017 kl. 00:33
Skit
5 juli 2017 kl. 23:24
Åååååå ( cw tmi personligt skit)
4 juli 2017 kl. 01:34
Drunknar
2 juli 2017 kl. 23:30
Asså kolla hur sjukt???
1 juli 2017 kl. 20:43
Fucking hatar mitt liv
30 juni 2017 kl. 21:02
Dålig
30 juni 2017 kl. 00:53
On the other hand
27 juni 2017 kl. 00:14
What the frick frack
27 juni 2017 kl. 00:05
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Satan. Civilstatus: UpptagenLäggning: Inte valt
Intresse: Poesi
Bor: Själv
Politik: Feminist
Dricker: Vin
Musikstil: Allt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2008-11-10
Day 03 - Your views on drugs and alcohol
Skitsamma att jag inte håller "löftet" och gör ett ämne om dagen, kan ju göra dem ändå?? Eller?? I alla fall, till saken:
Alltsååå. Köp väl steg för steg då: Tobak -> Rökning. Tycker väl att det är okej med rökning eftersom jag är rökare antar jag?? Samma med alkohol. Eftersom jag dricker det så borde jag väl vara för det. Ooooch samma med koffein, det dricker jag också, i kaffe, té och cola. Och annan läsk.
Meen. Tobak. Är ju synd att det är okej att man grejsar med sådant, egentligen? Det är ju farligt. Samma med alkohol, det gör en helt gojsig i skallen så man kan vara en fara för sig själv och folk i allmänhet, få i sig för mycket och dö pga det, osv. Måste ju säga att dessa två hade varit bättre om de inte var legala, EGENTLIGEN.
Och koffein. Tycker det är nice. Finns säkert konstiga, dåliga bieffekter men vad jag märkt så ger det väl inga större, dåliga effekter så. Det är OK.
Narkotika är för mig inte okej. Shit, en på bloggtoppen som inte bara är icke-knarkare, en på bloggtoppen som är anti-knark?? Dafak?? Men ja. Faktiskt. Är helt, fullt ut emot det. Sedan ser jag ju inte ned på folk som brukar bara för det. Absolut inte. Min syn på narkotika är sådanhär för att jag har en nära mig som är missbrukare, som det gått illa för. Jag har sett och ser hur skit det är.
Sedan säger ju många att cannabis, hasch och allt det där borde vara okej, men nej, det tycker jag faktiskt inte. Det finns många nackdelar med de narkotikadrogerna också. Och även om de narkotikadrogerna är lättare droger så är det inte bra, för det är en öppen dörr till resten av skiten. En liten stig åt det tunga, och tro mig, jag har sett det. Kanske inte alla, men för många, börjar med småskit och sitter sedan där med nålen i armen.
Så jag tycker inte att det är okej med narkotika, nä. Absolut inte. Och om nu deltids-brukare, brukare (eller bara folk som tycker att narkotika är okej) håller på och kommenterar med en massa påpekningar om varför det är okej, varför jag tänker fel och blablabla... Nej, skit i det. Tro mig, många har försökt och ni ändrar inte min åsikt, verkligen inte. Min tyckte är skrivet i sten.
FYI så har jag aldrig tagit narkotika, never ever in my life. Undra hur många 19åringar som inte har det egentligen. :-) Drygt jävla långt inlägg detta blev. MEN JA