Nellies blogg



30 år. Bor i Lindesberg, Örebro län. Är offline och var senast aktiv: 4 juni kl. 17:51

Nellie

Senaste inläggen

Någon som kommer ihåg mig?
30 april kl. 21:12
Hej ec
18 oktober 2017 kl. 11:52
Hej
10 juli 2017 kl. 00:33
Skit
5 juli 2017 kl. 23:24
Åååååå ( cw tmi personligt skit)
4 juli 2017 kl. 01:34
Drunknar
2 juli 2017 kl. 23:30
Asså kolla hur sjukt???
1 juli 2017 kl. 20:43
Fucking hatar mitt liv
30 juni 2017 kl. 21:02
Dålig
30 juni 2017 kl. 00:53
On the other hand
27 juni 2017 kl. 00:14
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Satan. Civilstatus: Upptagen
Läggning: Inte valt
Intresse: Poesi
Bor: Själv
Politik: Feminist
Dricker: Vin
Musikstil: Allt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2008-11-10

Haha

Han går runt med mössan han fick av mig, tröjan/tröjorna han fick av mig. Jackan han fick av mig. Skor jag betalat för att få tillbaka pengarna för, men aldrig fick. Känns helt mongo? Skäms han inte? Saker han fick av mig sist han var hos mig. Två veckor plus en dag sedan exakt, var det sedan han fick dessa saker av mig.

I morgon är det två veckor sedan jag såg honom sist. Han bär säkert halsbandet han fick av mig. Solen som symboliserade mig och solen som skulle få honom att minnas att det alltid fanns ljus när allt var som mörkast. Det är nog det finaste jag gett någon, den solen. Och jag gav sakerna med kärlek, och speciellt solen, av kärlek.

Det 4,5år gamla halsbandet med mitt namn på, det han hade haft sedan dess och glömt kvar här, det hade han runt handleden när han åkte hem. Han var glad och han var lycklig, att ha någon så "fin och bra" som mig. Jag undrar vad hon gjorde och vad hon sa som fick honom att ändra sig?

Ni tror säkert att jag är ett förkrossat vrak när jag skriver om detta titt som tätt, men så är det inte. Men jag bara funderar och funderar, tänker över allt och blir bara rådlös över hela grejen. Alltihop, och hur de ens gitter göra som de gör, att vara så öppna om det.

Var in och snokade på hans EC genom ett annat konto som han också blockade ganska fort. (Detta konto har han blockerat pga att jag bad honom göra det. Det var det sista jag sade åt honom, det sista jag bad om). Blev alldeles chockerad över hur han skriver. Alla ord som förut varit riktade mot mig. Men jag blev inte ledsen.

Sanningen är att när han är med henne så känner han sig stark och bra, han är den starkare parten i deras relation och det var han aldrig i våran. Jag vet ju att han så gärna vill känna sig behövd, och jag behöver honom inte, och det vet han. Han tycker om att känna att han hjälper till när han städar hos henne, gör saker åt henne osv. Jag behövde aldrig det. I vårt förhållande var det alltid han som behövde mig.

Vet inte riktigt varför jag skriver detta, jag får inte direkt ut något av det. Det spelar ju ingen som helst roll, och det vet jag. Antar att det bara är skönt att få ur sig lite. Att få ut det i luften istället för att bära runt på det inne i skallen.


Logga in för att kommentera
mandis Tjej, 31 år

Tycker det är bra att du skriver av dig, inte bra öht att gå runt med massa sådana tankar inom sig. Förstår faktiskt inte heller riktigt hur han inte kan skämmas när han använder dom sakerna.

Nellie 30 år

Är egentligen inte ens förvånad över att han gör det. Han har ju inte direkt gott om kläder så han använder ju det han har, bara. Tror han har kläder som faktiskt ÄR mina också, som han använder.