Nellies blogg



30 år. Bor i Lindesberg, Örebro län. Är offline och var senast aktiv: 4 juni kl. 17:51

Nellie

Senaste inläggen

Någon som kommer ihåg mig?
30 april kl. 21:12
Hej ec
18 oktober 2017 kl. 11:52
Hej
10 juli 2017 kl. 00:33
Skit
5 juli 2017 kl. 23:24
Åååååå ( cw tmi personligt skit)
4 juli 2017 kl. 01:34
Drunknar
2 juli 2017 kl. 23:30
Asså kolla hur sjukt???
1 juli 2017 kl. 20:43
Fucking hatar mitt liv
30 juni 2017 kl. 21:02
Dålig
30 juni 2017 kl. 00:53
On the other hand
27 juni 2017 kl. 00:14
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Satan. Civilstatus: Upptagen
Läggning: Inte valt
Intresse: Poesi
Bor: Själv
Politik: Feminist
Dricker: Vin
Musikstil: Allt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2008-11-10

Jag sjunger osv.

Hej. I detta inlägg tänkte jag posta en lite äldre video från slutet av 2011. Dock uppladdad i början av Januari (på min födelsedag förra året för att vara specifik). Ska skriva ett par rader om det lite längre ned och sedan posta video.

Nu har mina madrasskydd, madrassfodral(?), kuddar, täcken osv blivit tvättade och torktumlade och är nu torra och användbara, tack och lov. Orkar inte vänta på att själva sängkläderna blir klara så jag tog en ny uppsättning. Nu är sängen bäddad och komplett. Känns underbart. Och det luktar så jävla gott. Allt är jättemjukt och lent också. Bäst. Nu kan jag ligga här och gosa och kolla på AHS och och och.

Hur som haver, about the video: Ni får ha i åseende att detta lilla uppträdande var till min lillasyster Elsie, som då hade cancer. Så jag gråtsjunger liksom. Det är lite surt här och var, tonerna. Var inte det lättaste att sjunga i gråtande tillstånd, må jag säga. Så, ja. Sedan sjunger jag även fel på ett ställe, mitt i nervositeten och ledsamheten. Detta är en slags egen tolkning av mig och mitt dåvarande band, av Inte För Kärleks Skull med Lars Winnerbäck. Takt, ton m.m har korrigerats lite och även melodin litegrann. Samt att ett stycke är tillagd i slutet, samma som första stycket i låten. Ja. Ni märker väl. Eh. Fattar ej att jag postar detta så att folk kan se och lägger märke till det. :'''') FAk nervous



Haha vad fan har jag på mig förresten???? Ser ut som ett tält. Oh well

(Barnamun sitter och spelar gitarr där!! Har spelat massa fint med honom. Tyvärr finns knappt något inspelat.)


Logga in för att kommentera
hypotermi Kille, 32 år

Them old times.
Finns väl lite inspelat?

Nellie 30 år

Yea, good times.
Typ denna och Seven nation army är allt jag vet finns kva :(