Hengpungs blogg
Tjej, 33 år. Bor i Tyringe, Skåne län. Är offline

Senaste inläggen
fgd21 november 2014 kl. 10:19
blubbiliblubb
9 november 2014 kl. 11:43
blablabla
2 september 2014 kl. 23:05
bajs i din röv
22 april 2013 kl. 08:25
lista snodd av kongo :)
14 april 2013 kl. 07:55
länge sen nu ju!
8 april 2013 kl. 09:12
höhö lista
8 februari 2013 kl. 09:26
Lista :D
5 februari 2013 kl. 10:39
lista snodd av kongo
23 januari 2013 kl. 17:56
ååååret
16 december 2012 kl. 09:26
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Simône Bananen Larsson Civilstatus: FörlovadLäggning: Bisexuell
Intresse: Nörda
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Öl
Musikstil: Hip-Hop
Klädstil: Skate
Medlem sedan: 2008-02-10
Event
Hengpung har inte lagt till några event än.
Kiss
Har varit otroligt duktig idag. Har städat hela lägenheten, diskat, tvättat, trimmat hunden och till och med hunnit bada hunden. Nu när jag precis fixat klart med all tvätt, rastat hunden och nu ska ta det lungt så drar jag mig undan och stänger inne mig själv. Orkar inget. Nu menar jag inte att jag är trött för att jag har gjort allt detta. Utan jag menar att jag helt plötsligt känner mig deprimerad och så.
Jag blir irriterad och ledsen för ingenting. Men jag visar det inte. Jag biter bara ihop och låtsas som ingenting. Blir besviken på när Zelda kissar inne. Skäms över det. Idag tyckte jag att hon var duktig som inte hade gjort något inne under hela dagen jag varit hemma med henne. Och då fick hon till och med vara själv i lägenheten medan jag var i tvättstugan. Hon råkade kissa inne när väl Linus kommit hem. Han blev ju självklart arg och besviken. Klart att jag med blev besviken. Men det är ju inget jag hänger upp mig på. Man måste ju se dem bra grejerna också och se alla framsteg hon gör. Men det verkar som om Linus gör henne smått nervös. Kanske är det bara jag som inbillar mig. Hoppas i alla fall att detta bara är kladd för att hon snart ska löpa för första gången. Linus frågade nyss ifall jag tyckte han var för hård mot henne. Visst kan jag tycka det ibland. Men samtidigt vet jag att hon behöver det.
Hon började skälla för ingenting nyss. Jag såg på henne hur rädd hon var. Linus skällde på henne. Jag hade inte gjort det i den situationen. För uppenbarligen så var det något som gjorde henne rädd och orolig. Men hur ska jag förklara det för Linus. Jag sa bara att hundar hör så mycket mer än oss människor. Uppfattar dessutom saker som inte vi gör. Men msn kan inte prata om allt med vissa människor. Vissa saker måste man hålla för sig själv. Jag tror verkligen Zelda såg något som inte vi kunde se.
Kan ju inte skriva det utan att verka helt knäpp. Det är ju upp till var och en vad man tror på liksom. Men jag har uppfattat konstiga saker här ibland. Eller ja. I källaren för att vara korrekt. Men jag kan ju också bara vara paranoid.
Men äsch. Ska försöka bli på lite bättre humör nu och försöka sluta hålla allt inom mig. Det är bara jag som förlorar på det. Det konstiga är ju att jag imorse tänkte att det var länge sen jag hade ångest. Haha. Det var ju skönt så länge det varade i alla fall.