Fnords blogg



Kille, 32 år. Bor i Limmared, Västra Götalands län. Är offline

Fnord

Senaste inläggen

full som fan 6 på mörra
20 juli 2019 kl. 06:23
"Cracking open a cold one with the void"
18 september 2017 kl. 14:45
Skulle få besök...
8 september 2017 kl. 19:12
Jag är livrädd...
8 september 2017 kl. 12:51
När man...
7 september 2017 kl. 22:37
Deepthroata drinklpinnar
7 september 2017 kl. 20:43
Riktiga män...
7 september 2017 kl. 19:40
När...
7 september 2017 kl. 13:27
VIKTIG FRÅGA (clickbait up in here yo)
6 september 2017 kl. 19:37
En liten vinst i mörkret.
6 september 2017 kl. 17:59
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Max Civilstatus: Upptagen
Läggning: Bisexuell
Intresse: Slåss
Bor: Kartong
Politik: Kommunist
Dricker: Allt flytande
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2010-02-11

Event

Fnord har inte lagt till några event än.

Nya TVserien "Constantine"

Let's get this shit out in the open... Jag är ett stort fan av Hellblazer, jag har läst alla 400 numren och anser att det är en av dom absolut bästa serietidningstitlarna.

Så, ja... Det har nu släppts två avsnitt av den nya serien, Constantine... Varför den inte heter Hellblazer fattar jag inte, dom kan ju inte över huvud taget villja associeras med filmen(med tanke på att dom har gjort några få saker rätt)
Introt? Tja... Donde&s;cript halvmystiskt... Hade dom haft någon känsla för feeling så hade introt varit lite klassisk punk, det hade passat... Riktigt bra.
Borde väl börjat med vad jag faktiskt tyckte var bra, haha... Men, ja, en sak; Astra. Hon är numera svart, det tycker jag faktiskt är en riktigt bra förändring.

Nu... Är det dags, ja, jag måste.
Constantine.
Jag förstår verkligen inte varför dom väljer att skriva nya berättelser, det skrevs FYRA HUNDRA JÄVLA NUMMER, nästan alla RIKTIGT bra, varför inte bara försöka gå utefter dom, med tanke på att det är en av dom serietidningarna som höll på längst, så måste det väl vara en bra idé? Nejnej, istället ska nån jävla nolla ge sig på skiten med nya grejer som knappt är sevärt, Game of Thrones all over again... Fast värre.
Nitpickingdags: Johns trenchcoat är för kort, en liten grej... Men den spelar roll, för mig.
Chas, Johns bästa vän... Är amerikan, och kör en yellow cab.
Vilket kommer till en annan grej: John kan köra bil... Faktumet att han INTE kan det i serietidningen är en av anledningarna till att John nyttjar Chas så mycket, om John kan köra bil, så behövs inte Chas som en nästan konstant närvaro.
Justeja, glömde nästan... VARFÖR I HELVETE UTSPELAR DET SIG I AMERIKA, VARFÖR I HELVETE ÄR CHAS AMERIKAN, HUR KAN HAN VARA "ME OLDEST MATE" ALLTSÅ VAD I HELVETE
Tack och lov så är inte John amerikan i alla fall, Christ...

Klockan är nu 00:20 och jag är så trött och sur att jag tar en paus och fortsätter skriva imorgon(senare idag)

Klockan är 03:15, och jag kan inte sova.

Vart var jag?

Justeja.
Helvete.

VART ÄR CIGGEN?!
Det första man märker med John, utöver trenchcoat och blont hår... Är att han är en total kedjerökare(SILK CUT!)
Hela första episoden, inte en cigg... I SLUTET av andra så tar han upp en cigg... Men stoppas, lägger tillbaka och sen slutar det. Vafan? HAN SKA RÖKA, DET ÄR IKONISKT.

Zed... Zedzedzedzedzed... Vad hände där? Latina från USA... Hon ska vara britt... och "alternativ"... Och galen. OCH UNDERBAR.
Speaking of Zed(eller snarare vad som händer med henne), jag tror helt ärligt inte att dom är kapabla till att göra en Hellblazerserie... Serietidningen är mörk, helt galen och traskar med fladdrande trenchcoat RAKT in i tabuämnen som amerikansk TV inte skulle röra.

En annan sak... Manusförfattarna... Dom är inte vitsiga/kvicka/smarta/roliga nog för att skriva John... Dom kan inte hantera Mr. Constantine, alls... Det blir krystat.

På tal om krystat, så känns storyn so far ganska skitnödig... Atmosfären känns... "Off"...


OCH EN ANNAN SAK. Johns dialekt suger kuk. Vad fan, mer och grövre, för helvete. HAVE A BUTCHER'S AT THAT YE FUCKIN' GIT.

Andra avsnittet: Christ allmighty in a bucket of shit, vad hände där? Ett avsnitt som slutar med att det svartaste i världen är "zigenarmagi", och att en präst får sitt hopp/tro/whatever tillbaka. Hur tamt och motbjudande är inte det?!

For what it's worth, det är bättre än filmen. (Hint: IT AIN'T WORTH SHIT)


Det sista jag har att säga i detta rant: Jag har en stark magkänsla att folk som gillar Supernatural och typ... Vampire Diaries kommer börja obsess'a över detta nu... Så jag tror inte serien kommer floppa, helvetehelvetehelvete.


Med tanke på att jag avslutade det 400'e numret för... Okej, inte en stund sedan, men i sommras... Så är saknaden och det där lilla litterära såret ganska färskt, så detta känns ännu dummare och drygare då.
HUR MÅNGA AMERIKANSKA PRODUCENTER OCH MANUSFÖRFATTARE SKA JAG BEHÖVA DÖDA?!



God natt. Typ.


Logga in för att kommentera