EnRiktigHezts blogg



Tjej, 29 år. Bor i Möklinta, Västmanlands län. Är offline

EnRiktigHezt

Senaste inläggen

Frisyr crisis ;_________;
7 juli 2012 kl. 19:38
Oh Octopimp, I love you, you so random :D
6 juli 2012 kl. 18:28
Muuuuuuuhh!! :O
6 juli 2012 kl. 15:17
Onödigt skit jag kan inte sova................
4 juli 2012 kl. 00:00
Jaaah...
2 juli 2012 kl. 20:43
Fuckin gulligt
26 juni 2012 kl. 16:26
lille Uffe :c <3
25 juni 2012 kl. 19:42
Bluh bluh...
18 juni 2012 kl. 12:51
höhöhöhöhöh....
15 juni 2012 kl. 14:19
jaha......
15 juni 2012 kl. 14:11
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: George Bushs vänstra nipple Civilstatus: På G
Läggning: In the closet
Intresse: Hästar
Bor: Kartong
Politik: Feminist
Dricker: Milkshake
Musikstil: Allt
Klädstil: Galen
Medlem sedan: 2011-04-26

awesome råtta asså :o

Ni som sett min råtta Uffe, tycker ni han är stor?
ta då en titt på denna bjässe ;)

den gambiska påsråttan (gp råtta) kan bli nästan en meter lång och väga nästan 3 kilo.
dom har urkass syn men ett enormt bra luktsinne. dom används mycket innom forskning och kan tex sniffa upp tuberkulos. Det finns tom en organisation kallad Apopo som tränar dessa råttor att leta upp minor, eftersom de väger så lite så utlöses minorna inte lika lätt som med en stor hund vilket gör dom mer passande att arbeta med. det tar högst 6 månader att lära råttan spåra minor, lättlärda små einsteins ;)

tro det elr ej, dom finns i sverige men endast i fångenskap såklart. de kostar runt 3000 och kräver lika mycket som en hund, om inte mer eftersom den inte är lika tam och tillgiven som en hund.

Lugnt jag vill ha en asså :D men det krävs mycket innan jag kan köpa en och ännu mer innan jag kan ha en. så det är nog bra att pappa ABSOLUT inte kmr vilja ha en sån i huset. så jag får vänta tills jag flyttat hemifrån, men då får jag tid att värkligen fundera över saken :)
inga impulsköp här inte.


Logga in för att kommentera