ETRs blogg
Kille, 27 år. Bor i Uppsala län. Är offline

Senaste inläggen
Fan va sjukt28 april 2017 kl. 22:35
Egen lägenhet
5 september 2016 kl. 16:33
amsterdam
8 februari 2016 kl. 09:52
ett helvete på senast
22 januari 2016 kl. 12:03
Byta förnamn?
27 december 2015 kl. 23:28
Intressant dag
27 november 2015 kl. 00:24
Singel
19 november 2015 kl. 00:21
kanske försvinner ett tag
18 november 2015 kl. 04:40
Äntligen
23 september 2015 kl. 15:55
Godmorgon
17 augusti 2015 kl. 21:36
Visa alla
Känns så rätt som går så fel
Om det är något jag är extremt 'duktig' på är att prata, jag vill att alla i specifikt min närhet ska må bra och jag märker oftast det när jag pratar så oändligt mycket som jag gör haha men det finns ett problem - att prata ut. Jag har jättelätt för att prata ut med närstående men när jag umgås med någon och det kanske går snett nånstans försöker jag självklart att reda ut saken oavsett vad men oftast går det åt helvete och jag gör totalt bort mig. Denna dag började så extremt bra och skulle bli bättre (kände jag och trodde jag) men det går snett och jag försöker kommunicera men tankesättet är helt enkelt inte stabilt och det går bara ännu sämre, vill verkligen kunna lösa saker och ting och få dom i min närhet att må bra men det går alltid så jävla snett på något vänster. Denna dagen kunde verkligen inte sluta upp mer skevt än vad den gjort och mår så otroligt konstigt, pratade nyss med min vän från Norrköping i ca. 2 h och fick lugna ner mig samt som jag försöker reda ut saker.
Vad ska man tänka på om man kanske inte känner någon så bra men man vill liksom ändå finnas för personen och inte få det att gå snett? Haha, måste verkligen lära mig mer om hur människor fungerar och sluta tänka så jävla mycket på mig själv i vissa tillfällen och kanske låt de flesta vara oavsett hur jävla mycket skuldkänslor jag drar på mig.
För det här är en grej också (!) att jag vet hur man hanterar människor i de flesta fall, jag har vart med om det bästa till det sämsta om vi säger så men jag kan inte ta hand om mig själv runt människor och därefter börjar tänka ut varenda detalj vad som gick bra och dåligt, vet inte om det är tidigare erfarenheter då jag är en så förbaskat komplicerad och jobbig jävel eller om jag bara inte riktigt hittat mig själv än?? Mina tankar är väldigt spridda/oklara och fan va mycket som hände idag haha. Bortsett från ett värdelöst rep (från min sida, gubbsen är bäst) och annat shit så gick iallafall jobbet galant och stannade en timme extra för dom är bäst <33
Nej nu ska jag sluta skriva och försöka ta tag i svar utan hjälp av människor (trots att det är en fördel hehe) och se vad som händer, lite alkohol har jag också så hjärnan klarnar upp lite. Hare gött!