Mantos: dålig kvalite, där har du svaret. Du kan prova med ge den extra protein. (har samma problem med två av mina) barnmat varje dag, lite extra katt kulor elr hundkulor i torrfodret, se till så den har sin mage iaf och är i hull. På mina så är det kroppsbyggnaden som är liten, inte hullet.
Väg den också, under 200 är illa för en hona o dem är ju alltid mindra så under 300 - 200 ungefär och om ingen skillnad görs skulle jag ha börjat fundera på om det verkligen är rätt.
Sen själklart ser du ju om den är lika pigg o glad som dem andra råttorna. Min ena är inte det så ska prata med en vän/uppfödare igen o se om det finns något mer att göra.
näe jag fick han gratis av en uppfödare som jag brukar köpa råttor av, hon har dålig kvalite på sina råttor, och ville bli av med dom så jag fick en gratis